کد مطلب: 96880 تعداد بازدید: ۲۰

معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان:

مکتب حسینی، مکتب حریّت و آزادگی است

دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۳:۳۶
معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان، مکتب حسینی را مکتب حریّت و آزادگی نامید.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم سیده هاجر هاشمی در ویژه مراسم عزاداری امام حسین(علیه السلام) که در جمع کارکنان مجموعه حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان برگزار شد، ماه محرم را بهار عقل و عاطفه نامید و بیان کرد: انسان ها باید با استفاده از ابزار عقل، امام حسین(علیه السلام) و یاران باوفایشان را شناخته و با احساس و عاطفه به همراهی و همنوایی کاروان حسینی بروند.

وی با استناد به کلامی از امام حسین(علیه السلام) به بحث پیرامون مفهوم آزادگی پرداخت و آزادی را رهایی از زنجیرها و جبرهای حاکم بر انسان دانست و اظهار کرد: آزادی در اصطلاح جامعه؛ عبارت است از بیان اندیشه، انتخاب راه و اقدام هر عملی که در چارچوب قانون انجام شده و فطرت انسان آن را تایید نماید.  

معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان مراد از آزادگی در کلام امام حسین(علیه السلام) که فرمودند: "اگر دین ندارید، لااقل در دنیای خود آزاده باشید" آزادی معنوی دانست و ادامه داد: منظور از آزادی معنوی، وصول به عزت و کرامت و رهایی از زنجیرهای درونی و غُل و قیدهای نفس است.

هاشمی، مکتب حسینی را مکتب حریّت و آزادگی دانست و افزود: چهره واقعی قیام امام حسین(علیه السلام)، ایستادگی در برابر درخواست های نابجا و ظالمانه بنی امیه و عدم بیعت با آنان بود که با قیام خود درس حریت، آزادی، مروّت و مردانگی به انسان ها داد.

وی با استناد به کلام امام حسین(ع) «ای پیروان شیطان اگر دین ندارید و از قیامت نمی هراسید در دنیای خود آزاده باشید» توضیح داد: اگر بندگی خدا را نپذیرفته اید و معاد را باور ندارید، حداقل ارزش های انسانی را زیرپا نگذارید و به حجت های باطنی نشات گرفته از عقل و فطرت، پایبند باشید.

استاد حوزه، گریز از ذلت و پستی و مبارزه در مقابل ذلتِ حاکم زمان را از نشانه های انسان آزاده عنوان کرد و افزود: گاهی جسمِ و روح انسان اسیر صاحبان قدرت شده و با انتخاب و اختیارِ خود، عامل اِسارت بُعد روحانی و جسمانی می شوند همچون کسانی که در روز عاشورا در مقابل حضرت اباعبدالله(علیه السلام) ایستادگی کردند.

هاشمی، به بیان شاخص های آزادگی در سیره امام حسین(علیه السلام) پرداخت و گفت: نفی سازش با ظلم و نفی ذلت و پستی از مهمترین شاخص های آزادگی در سیره امام حسین(علیه السلام) است، زیرا حضرت در فرصت های مختلف مردم را نسبت به حکومت جبار و ظالم بنی امیه آگاه کرده و آزادگی انسان را در پناه عدالت و حکومت عادل می یافت.

وی با تاکید بر مطالعه در اهداف قیام و مبارزه اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، شناخت و پیروی از ائمه هدی(علیهم السلام) را لازمه رسیدن به تکامل و پیشرفت انسان در زندگی دانست و اظهار کرد: انسان آزاده در نگاه امام حسین(علیه اسلام) کسی است که زندگی اش همراه با عزت باشد؛ بر این اساس، حضرت تمام تلاش خود را برای رسیدن به زندگی با عزت بکار برد.

مبلغ مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان در پایان افزود: امام حسین(علیه السلام) نه تنها مولفه های آزادگی و حریت را تدوین بلکه عملی کرد بطوری که از ابتدای حرکت خود به سوی سرزمین کربلا تا زمان شهادت، نمونه عینی یک انسان آزادی خواه را به نمایش گذاشت.