کد مطلب: 95541 تعداد بازدید: ۲۵

استاد حوزه خواهران:

مکتب حضرت عباس(ع)، مکتب ولایتمداری و اطاعت از مولا است

دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۰:۰۴
خانم فاطمه سوسرایی استاد مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان گفت: در مکتب حضرت عباس(علیه السلام) شاگردان بسیاری پرورش یافته و با درس آموزی از پیام ها و معارف عاشورا ادامه دهنده راه ایشان هستند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم فاطمه سوسرایی در نشست معرفتی که با محوریت «تبیین صفات و خصوصیات ممتاز حضرت ابوالفضل علیه السلام» به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به فرازی از زیارتنامه حضرت عباس علیه السلام «اشهد لک بالتسلیم و التصدیق»، تسلیم و تصدیق را از صفات بارز ایشان دانست و بیان کرد: این دو ویژگی به خوبی در وجود حضرت عباس(علیه السلام) تجلی یافته است، زیرا ایشان در عصری که برخی از انسان ها حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) را به امامت قبول نداشته و فرمانبردار او نبودند، ایشان را واجب الاطاعه دانسته و در برابر امر و فرمان آن حضرت مطیع محض بودند.

وی اضافه کرد: شهادت و جانبازی حضرت ابوالفضل(علیه السلام) در کنار علقمه، نشان دهنده امتثال و اطاعت از فرمان حضرت سیدالشهداء(علیه السلام) است که به امر آن حضرت برای آوردن آب به فرات رفت و مشک را پر کرد و در نهایت به شهادت رسیدند.

استاد حوزه با بیان این که در واقعه کربلا، تسلیم، مطیع امر امام بودن و ولایتمداری در وجود مبارک قمر بنی هاشم(علیه السلام) نمایان است، تشریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی نیز مانند علمدار کربلا از این خصوصیات برخوردار بوده و از امر ولی فقیه اطاعت کرد و در راه دفاع از دین و ولایت به شهادت رسید.

سوسرایی با اشاره به فرازی از زیارتنامه حضرت ابوالفضل(علیه السلام) «و الوفاء و النصیحه لخلف النبی صلی الله علیه و آله المرسل»،  وفا و خیرخواهی را از دیگر صفات علمدار کربلا برشمرد و افزود: وفای ایشان نسبت به امام حسین(علیه السلام) ضرب المثل است، زیرا قمر بنی هاشم(علیه السلام) در صحنه کربلا با تحمل رنج ها و سختی ها از امام حسین (علیه السلام) و خاندان آن حضرت دفاع کرد.

وی عبد صالح را از دیگر ویژگی های حضرت ابوالفضل(علیه السلام) معرفی کرد و توضیح داد: عبد صالح شدن قمر بنی هاشم(علیه السلام)، ثمره مجاهدت، التزام عملی به فرمان خداوند متعال و عمل بر مدار دین و شریعت است و این خصوصیات آن حضرت را به درجه والای معنوی رسانده است.

مبلغ حوزه گفت: در مکتب حضرت عباس(علیه السلام) شاگردان بسیاری پرورش یافته و با درس آموزی از پیام ها و معارف عاشورا ادامه دهنده راه ایشان هستند.