کد مطلب: 94226 تعداد بازدید: ۸۲

با حضور نماینده ولی فقیه در گلستان:

نفر اول جشنواره علامه حلی(ره) حوزه خواهران تجلیل شد

جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹:۴۶
با حضور نماینده ولی فقیه در استان گلستان و معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، از خانم عاطفه آخوندی نفر اول جشنواره حلی(ره) در حوزه علمیه خواهران تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، مراسم تجلیل از خانم عاطفه آخوندی برگزیده اول جشنواره حلی(ره) در بیت آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین فاضل معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، خانم سیده نفیسه حسینی واعظ مدیر حوزه استان و نیز مسئولینی از حوزه علمیه خواهران گلستان و خانم مریم میرکریمی مدیر مجموعه حوزوی الزهراء(س) گرگان در این جلسه حضور داشتند.

 

جدیت و کوشش طلاب خواهر و برادر در تحصیل معارف اسلامی بیش از هر زمان دیگر لازم است

آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در این مراسم، با گرامیداشت ماه ذی الحجه بیان کرد: در طول تاریخ اسلام در ماه ذی الحجه تمام توجهات از اطراف و اکناف عالم به سوی خانه خدا و مرقد مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه بقیع علیهم السلام است اما امسال به خاطر مشکلی که برای جامعه بشری، مسلمانان و متدینان عالم بوجود آمده، از جلوه بندگی خداوند محروم شدند. 

وی افزود: ان شاءالله خداوند نورانیت خود را در دل ها قرار دهد و همه منور به نور ایمان و محبت به ذات اقدس الهی شوند. 

نماینده ولی فقیه در گلستان در ادامه با ابراز خوشحالی نسبت به انتصاب حجت الاسلام والمسلمین فاضل به عنوان معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، گفت: من به سهم خود با شکر نعمت های خداوند، خوشحال هستم هدفی که در تاسیس حوزه علمیه خواهران داشتیم، به ثمر نشسته و در حال ثمردهی است که آثار و برکات آن در سطح استان و کشور قابل مشاهده است و ان شاءالله در سطح جهانی خود را نشان دهد. 

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه طلاب و روحانیونی که به پیشرفتی رسیدند، نباید ارتباط خود را با حوزه و معارف دینی قطع نمایند، خاطرنشان کرد: لطف خدا از این مسیر به شما رسیده است و باید قدردان این نعمت بود و با حوزه های علمیه و معارف اسلامی ارتباط داشت زیرا هر چه زمان می گذرد، گویی افکار و اندیشه ها در خانه ها قرار می گیرد که در گذشته به این صورت سابقه نداشته است. 

وی جدیت و کوشش طلاب خواهر و برادر در تحصیل معارف اسلامی را بیش از هر زمان دیگر لازم دانست و توضیح داد: ما در مقابل جنگی فرهنگی در همه زمینه ها قرار گرفته ایم؛ برای اینکه حضور شایسته و مبارکی در مقابل این جنگ داشته باشیم، باید راه انبیاء را دنبال کرد تا از راه خدا و صراط مستقیم دفاع کنیم و این باید نهایت آرزوی ما باشد زیرا «العلماء ورثه الانبیاء». 

امام جمعه گرگان افزود: هر چه بیشتر در راه انبیاء قدم گذارید، موجب خشنودی خداوند می شود که بهترین خشنودی «وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ» است، به طور قطع هیچ عمل صالحی به اندازه عمل انبیاء سراغ نداریم؛ عمل صالح زیاد است اما هیچ یک به اندازه این عمل نیست. 

آیت الله نورمفیدی با قدردانی از مسئولان حوزوی و طلاب خواهر گلستانی که از سال ۶۰ تا کنون خدمت کرده و تحصیل می کنند، تاکید کرد: با خداوند عهد و پیمان ببندید که آنچه در توان دارید برای هرچه بهتر انجام دادن اعمال صالح و وظایف خود صرف نمائید و خداوند کمک نماید. 

 

* با تصویب درختواره علوم حوزوی، حرکت خواهران در زمینه علم و تولید مشخص می شود 

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین فاضل معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران با ابلاغ سلام حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران و حجت الاسلام و المسلمین اعرافی مدیر حوزه های علمیه برادران به آیت الله نورمفیدی، گزارشی از روند پذیرش حوزه های علمیه خواهران ارائه داد و گفت: در نیمسال دوم سال گذشته که با شیوع بیماری کرونا روبرو شدیم، با تلاش های مجدّانه و مجاهدانه خواهران طلبه اعم از کارکنان، اساتید و طلاب، فعالیت ها به سبک مجازی ادامه پیدا کرد و ۹۵./. سرفصل ها به لطف خدا به پایان رسید. 

وی افزود: با توجه به ادامه شرایط کرونایی، برای سال تحصیلی آینده فعالیت ها تعریف شده است و برنامه ها جدی تر ادامه پیدا می کند.

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح مقطع سطح چهار(دکترا) حوزه های علمیه و نوع واحدهای درسی پرداخت و بیان کرد: در مقطع سطح چهار ۶۰ واحد آموزشی گذرانده می شود که ۶ نیمسال به طول می انجامد.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل رشته فقه خانواده را به عنوان یکی از رشته های تحصیلی مقطع سطح چهار معرفی کرد و توضیح داد: در این رشته طلاب به فراگیری کتب مرجع مثل جواهر الکلام و غیره می پردازند که با حوزه بانوان مرتبط است، در حوزه فقه خانواده واحدهای متعددی تعریف شده است که برخی دروس مثل بخش نکاح، طلاق، فمینیسم و حقوق زن تخصصی هستند و برخی واحدها مثل فلسفه حقوق زن جزو واحدهای عمومی و مشترک است.

وی خاطرنشان کرد: درختواره علوم حوزه خواهران طراحی شده است که در صورت تصویب، حرکت خواهران در زمینه علم و تولید را مشخص می کند؛ اگر درختواره دانش و نظام جامع داشته باشیم یعنی نقشه راه داریم. 

 

 * ۱۳۲ اثر پژوهشی از طلاب خواهر گلستانی به مرحله نهایی جشنواره علامه حلی(ره) راه یافته بود

همچنین در ابتدای این دیدار خانم حسینی واعظ مدیر حوزه علمیه خواهران گزارشی از آمار شرکت کنندگان در جشنواره علامه حلی(ره) ارائه داد و تشریح کرد: در یازدهمین دوره جشنواره علامه حلی(ره) تعداد ۱۷۷۸۰اثر از سوی طلاب خواهر و برادر سراسر کشور وارد رقابت شده بودند که پس از طی مراحل مدرسه‌ای و استانی، تعداد ۴۵۰اثر به عنوان برگزیده جشنواره‌های استانی معرفی و با تجلیل در استان مربوطه، جهت رقابت در مرحله کشوری، به دبیرخانه مرکزی جشنواره ارسال شد.

وی اضافه کرد: پس از انجام ارزیابی‌، نهایتا ۵۷اثر به عنوان کاندیدای انتخاب برگزیدگی مرحله کشوری به شورای علمی این جشنواره معرفی شدند که ۱۳۲اثر مربوط به طلاب خواهر استان گلستان بود که ۶اثر از آثار خواهران در مرحله استانی توسط آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در زمستان ۹۸در گرگان تجلیل شد و در آن مرحله هم اثر خانم آخوندی منتخب اول استان بود.

 

در پایان این مراسم، پس از قرائت متن لوح تقدیر حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور، از تلاش های خانم عاطفه آخوندی تقدیر به عمل آمد 

خانم عاطفه آخوندی سطح دو و سه حوزه را در مدرسه علمیه و عالی الزهراء(س) گرگان گذراند و پس از قبولی در آزمون سطح چهار در این مجموعه، ادامه تحصیل خود را در یکی از مدارس علمیه تهران می گذراند. وی پیش از این نیز به اتفاق گروه های پژوهشی، موفق به کسب رتبه های برتر کشوری شد.