کد مطلب: 90090 تعداد بازدید: ۴۱

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان:

طلاب خواهر گلستانی به دوخت و توزیع بیش از 6 هزار ماسک و لباس پزشکی پرداختند

پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵:۴۷
مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان گفت: طلاب مدارس علمیه خواهران سراسر استان در سه بخش؛ خدمت رسانی، فرهنگی و رسانه ای مشغول فعالیت هستند و در زمینه خدمت رسانی، به دوخت و توزیع بیش از 6 هزار ماسک و لباس ویژه پزشکان پرداختند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، با توجه آغاز سال جدید و همچنین فعالیت مسئولین و طلاب حوزه های علمیه خواهران گلستان، مصاحبه ای با خانم سیده نفیسه حسینی واعظ انجام شده است که از منظر خوانندگان محترم می گذرد:

با توجه به اینکه در ماه مبارک رجب قرار داریم، توصیه شما در این ماه عزیز چیست؟

ماه رجب ماه خداست و در آن، رحمت الهی بر بندگان پیوسته ریزش می کند. رجب، ماه عظيمى است كه خداوند، اعمال نيك را در آن چند برابر مى فرمايد و گناهان را در آن محو مى كند. پس هر فردی که يك روز از ماه رجب را روزه بگيرد، به اندازه مسير يك سال از جهنّم دور و هر فرد سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى شود.

تقارن فصل بهار با ماه های عظیم رجب، شعبان و رمضان را باید غنیمت شمرد و از تمامی لحظات آن نهایت استفاده را کرد. همانطور که علمای بزرگ برای دریافت درست ماه مبارک رمضان از ماه های قبل از رجب در خود آمادگی ایجاد می کردند.

از سفارشات معصومین علیهم السلام و یکی از فضائل و توصیه ها در این  ماه كمك رسانی به نیازمندان است.

حوزه های علمیه و به طور خاص طلاب خواهر در جامعه چگونه به ایفای نقش پرداختند؟

همه می دانیم که انقلاب از درون حوزه های علمیه آغاز شد، ادامه پیدا کرد و در عرصه های مختلف طلاب و روحانیون در خط مقدم خدمت رسانی بودند که البته این وظیفه ذاتی حوزه های علمیه است که:

بنی آدم اعضای یکدیگرند                  که در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی به در آورد روزگار              دگر عضوها را نماند قرار

خدمت به جامعه از وظائف مهم حوزه های علمیه است و خواهران طلبه گلستانی همیشه در امر خدمت رسانی به مردم حضور فعال داشته اند، در عرصه های سیل استان گلستان، سیستان و بلوچستان، مناطق زلزله زده و اکنون کمک رسانی به مردم در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا که همچون گذشته در صحنه خدمت رسانی حاضر هستند. 

در مشکل کنونی جامعه و مبارزه با بیماری کرونا خواهران طلبه چه اقداماتی انجام داده اند؟

طلاب مدارس علمیه خواهران سراسر استان در سه بخش؛ خدمت رسانی، فرهنگی و رسانه ای مشغول فعالیت هستند؛

* در زمینه خدمت رسانی، مدارس علمیه استان یا بصورت مستقل و یا با مشارکت سپاه، بسیج، شهرداری و مراکز بهداشتی به دوخت بیش از 5000 هزار ماسک و لباس ویژه پزشکان پرداختند و همچنان ادامه دارد. گاهی برخی مدارس با تشکیل گروهی 60 نفره با حضور خیاطان به ساماندهی پک ها، بسته بندی، تحویل و توزیع پرداختند.

ماسک ها در بین نیازمندان و اقشار مختلف اعم از کارگران، رانندگان ‌تاکسی و مشاغل مختلفتوزیع شده است و لباس های مخصوص به نهادهای ذی صلاح و مشارکت کننده سپرده شده است.

لازم به ذکر است، به دلیل رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اکثریت طلاب و گروه ها در منازل خود بصورت انفرادی مشغول به خدمت هستند.

از دیگر فعالیت های طلاب، می توان به ضدعفونی کردن برخی مساجد و مدارس علمیه اشاره کرد که با کمک کارکنان مدارس علمیه و طلاب و نیز همکاری برخی خانواده های آنان انجام می گیرد.

در این میان، "طرح مشارکتی ذبح قربانی" نیز با هدف حفظ سلامتی امام زمان(عج) و به نیت دفع بلا و بیماری و سلامتی آحاد جامعه با کمک مبلغان، طلاب و خیّرین در حال انجام است که تاکنون چند رأس گوسفند خریداری و قربانی شده و در بین نیازمندان توزیع شده است.

* در عرصه فرهنگی،طلاب و مسئولین با دلجویی از خانواده های داغدیده از ویروس کرونا و ابراز همدردی، جهت ایجاد آرامش و حفظ روحیه امید و اخلاص، تلاش نمودند که این یکی از وظایف ذاتی حوزه های علمیه است.

پاسخگویی به سوالات شرعی و انجام مشاورات دینی در بین بانوان، توزیع کتاب های مذهبی، تربیتی و کودکان و برگزاری پویش هایی همچون "بهار مهربانی و همدلی" و "خانه های فاطمی" از جمله دهها فعالیت فرهنگی طلاب و مسئولین مدارس علمیه استان است.

* در عرصه رسانه ای هم گروه ها و کانال هایی تشکیل شده است که به تولید محتوا با محوریت نکات بهداشتی مورد تاکید پزشکان و راه های جلوگیری از شیوع کرونا می پردازد.به طوری که قریب به 30 گروه و کانال در پیام رسان های سروش، ایتا و تلگرام منتشر شده است. البته تعداد زیادی از طلاب نیز در فضای اینستاگرام علاوه بر انتشار محتوای دینی در مناسبت های مختلف، به این امر مهم (مبارزه با بیماری کرونا) پست هایی را به اشتراک گذاشته اند.

 فعالیت گروه ها و کانال ها، روزانه با آموزش، و انتشار محتواهای امیدبخش، ادعیه و مناجات ها، روایات با موضوعات مختلف به صورت عکس نوشته، ارائه نکات بهداشتی و ترغیب به ماندن در خانه، تهیه کلیپ و برگزاری مسابقات از اهم فعالیت های طلاب گلستانی است.

 با توجه به در پیش بودن سال جدید، توصیه شما به مردم چیست؟

در اسلام به حفظ سلامتی  توصیه های زیادی شده است و لازم است ملت عزیز ایران با رعایت کردن توصیه های پزشکی در از بین بردن این ویروس به همدیگر یاری رسانند.

با توجه به اینکه در هر امری باید به اهل فن آن رجوع کرد، پزشکان محترم که امروزه جهادگران خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، تاکید فراوانی بر حضور در منزل جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا دارند، رهبر معظم انقلاب و علما و مراجع و نیز مسئولین هم موکدا اعلام کردند؛ بنابراین، عقل حکم می کند برای حفظ سلامتی خود، خانواده و هموطنان "در خانه بمانیم".در عید امسالدیدارها را تعطیل کرده و از طریق تلفن و فضای مجازی ارتباطات ادامه پیدا کند.

این اقدامات و خدمت رسانی طلاب تا چه زمانی ادامه دارد؟

امروز همه باید برای مقابله با این بیماری به میدان بیایند، و تنها با عزم ملی و مدیریت جهادی می توان از این شرایط سخت عبور کرد. به امید خدا، حرکت های جهادی طلاب تا پایان شکست کرونا ادامه خواهد داشت. برخی از طلاب عزیز ما حتی مدرسه علمیه خود را رها نکرده و در ایام تعطیل نوروز برای پیگیری فعالیت ها و انجام کارها هر روز در مدرسه حضور می یابند.

سخن آخر؛

در ابتدا لازم می دانم از تلاش های شبانه روزی و بی وقفه پزشکان و پرستاران عزیز تشکر و قدردانی نمایم چرا که اگر جانفشانی های این بزرگواران در مبارزه با کرونا و جلوگیری از شیوع آن نبود، معلوم نبود چه بر سر مردم می آمد.

در مرحله بعد لازم است از تمامی مسئولین در هر رده و در هر نهادی که به ایفای وظیفه می پردازند و همچنین طلاب جهادگر سلامت و مسئولین و طلاب خواهر گلستانی عرض تشکر و خداقوت داشته باشم که امیدوارم خداوند این تلاش های خالصانه را قبول فرموده و ان شاءالله مصداق آیه شریفه «إن الله یحب المحسنین» قرار بگیریم.

در سالی که گذشت، با توجه به حوادث و اتفاقات مختلف؛ عزیزان بسیاری در میان ما نیستند و بسیاری از خانواده ها داغدار هستند، ان شاءالله در سایه عنایات خاصه الهی و توجهات اهل بیت علیهم السلام و به ویژه امام موسی کاظم که سال جدید با نام مبارک ایشان آغاز می شود، سالی سرشار از خیرات و برکات الهی در پیش داشته باشند.