کد مطلب: 83844 تعداد بازدید: ۲۳

معاون فرهنگی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان:

تهذیب و خودسازی، در متن کار طلبه قرار گیرد

چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹:۰۶
معاون فرهنگی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان گفت: تهذیب و خودسازی در کنار تحصیل لازمه زندگی طلبگی است که باید در متن کار یک طلبه قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم زهرا علاءالدین در اولین نشست تربیتی سال تحصیلی جدید که با حضور مسئولین و طلاب خوابگاهی مجموعه حوزوی الزهرا سلام الله علیها برگزار شد، با استناد به آیه 269 سوره مبارکه بقره "حکمت" را گمشده مومن دانست و بیان کرد: حکمت به معنای علم است، علمی که مقدمه معرفت و شناخت انسان در مسیر بندگی است.

وی هدف از ورود به حوزه علمیه را کسب معرفت، علم و بصیرت دانست و افزود: حوزه علمیه، فضای مناسبی برای استفاده درست از سرمایه عمر است، مهم این است که بتوانیم از لطف و نعمتی که خداوند متعال به ما عطا نموده بهترین بهره را ببریم و مصداق "مَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا" شویم.

استاد حوزه علمیه الزهرا(س) گرگان "غفلت" را از مهمترین موانع در مسیر طلبگی برشمرد و گفت: چه افتخاری بالاتر از این که عنوان سربازی امام زمان(عج) و شاگردی امام صادق(علیه السلام) بر ما نهاده شده، لذا با قرار گرفتن در این جایگاه باید رفتار، منش و اخلاق ما در جامعه برای سایرین الگو قرار گیرد.

علاءالدین "مبازه با نفس" را از مهمترین وظیفه یک طلبه عنوان کرد و ادامه داد: تهذیب و خودسازی در کنار تحصیل لازمه زندگی طلبگی است که باید در متن کار یک طلبه قرار گیرد؛ مراقبت لحظه به لحظه برای رسیدن به رضایت باطنی و ظاهری که متناسب با شئون طلبگی، مهمترین اصلی است که توجه و پشتکار بسیار لازم دارد.

وی خاطر نشان کرد: مراد از مراقبت تنها اهتمام به خواندن نماز اول وقت، نماز شب و .... نیست بلکه وفای به عهد، انصاف در رفتار، صدق در کلام، امانتداری و ... از جمله اصول اخلاقی است که به مراقبت نیاز دارد.

مشاور حوزه در بحث از "رعایت حق الناس" آن را عامل بسیاری از موفقیت ها دانست و اضافه کرد: در حدیثی آمده است که با اولین قطره خون شهید همه گناهانش بخشیده می‌شود غیر از حقوق مردم و این نشان دهنده اهمیت حق دیگران است که حتی با شهادت که بالاترین فضیلت ممکن هست، گناه ظلم بر حق دیگران بخشیده نمی‌شود؛ در زندگی جمعی و خوابگاهی رعایت این مهم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

علاءالدین پاك سازي باطن از رذايل اخلاقی و آراستگی به فضایل را از دیگر لوازم مسیر طلبگی برشمرد و ضمن اشاره به برخی ضوابط در خوابگاه، به سوالات طلاب در خصوص مسائل خوابگاهی پاسخ داد.