کد مطلب: 83206 تعداد بازدید: ۳۲

مبلغ حوزه:

برنامه ریزی صحیح در زندگی موجب رشد اقتصادی می شود

پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۰:۵۸
حجت الاسلام والمسلمین میرکریمی مبلغ حوزه گفت: برنامه ریزی صحیح در زندگی موجب رشد اقتصادی شده و از زیرساخت های توسعه اجتماعی و بالندگی اقتصادی یک جامعه محسوب می شود، در سیره امام حسن عسکری علیه السلام در این رابطه نکات قابل توجهی وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، مراسمی به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) با حضور طلاب، اساتید و کارکنان مدرسه علمیه صدیقه طاهره(س) برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین میرکریمی ضمن معرفی اجمالی امام حسن عسگری علیه السلام بیان کرد: گرچه امام به دلیل اوضاع نامساعد و محدودیت بسیار شدیدی که حکومت عباسیان برقرار کرده بود، موفق به گسترش دامنه دانش خود در سطح جامعه نشد، اما در همان فشار و خفقان شاگردانی تربیت کرد که هر کدام به سهم خود در نشر و گسترش معارف اسلام و رفع شبهات دشمنان نقش موثری داشتند.

وی نقل کرد: شیخ طوسی(ره) شاگردان حضرت را متجاوز از صدنفر ثبت کرده است که در میان آنها چهره های روشن و شخصیت های برجسته ای مانند احمد اشعری قمی، عثمان بن سعید عَمْری، علی بن جعفر و محمد بن حسن صفّار به چشم می خورند.

مبلغ حوزه اظهار کرد: امام حسن عسگری علیه السلام همچون سایر پدران بزرگوار خود منبع جود و سخا بود و در بسیاری از مواقع، قبل از درخواست کسی، او را بی نیاز می کرد؛ و همچنین در بسیاری از کارهای عبادی، همانند پدران گرامی خود در توجه به عبادت خدا نمونه بود.

حجت الاسلام میرکریمی اضافه کرد: عبادتامام عسکری به گونه ای بود که قلب ها را مجذوب خود می کرد و دیگران را به یاد خدا می انداخت و حتی افراد گمراه و منحرف را به راه صحیح هدایت نموده و اهل عبادت و تهجد می کرد، حتی بدترین افراد در اثر جذبه ملکوتی آن بزرگوار به بهترین انسان ها تبدیل می شدند.

وی با بیان این که فضائل و کمالات معنوی حضرت موجب دلشیفتگی دوست و دشمن به حضرت شد، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی صحیح در زندگی موجب رشد اقتصادی شده و از زیرساخت های توسعه اجتماعی و بالندگی اقتصادی یک جامعه محسوب می شود، در سیره امام حسن عسکری علیه السلام در این رابطه نکات قابل توجهی وجود دارد.

کارشناس مذهبی سیره عملی امام عسکری علیه السلام در صحنه های اجتماعی را حاوی نکات برجسته برای پیروان آن حضرت دانست و افزود: یکی از مهم ترین فرازهای سیره اجتماعی امام، توجه به دو اصل تولی و تبری است، در موارد متعدد و مناسبت های مختلف، امام یازدهم علیه السلام شیعیان را به دوستی اهل بیت علیهم السلام و بیزاری از دشمنان آنان ترغیب می کرد.

حجت الاسلام میرکریمی اذعان کرد: حمایت ائمه اطهار علیهم السلام از دانشمندان راستین و متفکران متعهد، در گسترش فرهنگ غنی و مترقی اهل بیت علیهم السلام نقش مهمی داشت، امام عسکری علیه السلام با قدر دانی از چهره های فرهنگی شیعه، جرقه امید را در دل دانشوران و دانش دوستان پدید می آورد و آنان را برای تلاش هرچه بیشتر در راه گسترش فرهنگ شیعه امیدوارتر می ساخت.