کد مطلب: 83076 تعداد بازدید: ۳۵

مدیر حوزه الغدیر آزادشهر:

روحانیون برای رشد و تکامل معنوی جامعه برنامه ریزی کنند

یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶:۰۶
مدیر حوزه الغدیر آزادشهر گفت: طلاب خواهر که پرچمدار حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) هستند، برای رشد و تکامل معنوی جامعه برنامه ریزی کنند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، نشست اخلاقی با موضوع "آداب طلبگی با توجه به سیره معصومین"در مدرسه علمیه کوثر(س) علی آبادکتول برگزاری شد.

حجت الاسلام میرفضلی در جمع طلاب و اساتید این مدرسه، مهم ترین وظیفه طلاب را رهبری دینی دانست و افزود: در منابع روایی هر فردی نفس خود را امام و پیشوا خویش قرار بدهد که برای این کار، انسان ابتدا باید به تربیت و تهذیب نفس پرداخته و بعد از آن از نفسش پیروی کند.

وی ادامه داد: تاریخ این جایگاه از 2300سال قبل با حلقه های تربیتی امیرالمومنین شروع شد و تا زمان امام صادق(ع) فرصت چندانی برای تشکیل این حلقه ها نبود که بعد از زمان امام ششم پرورش شاگردان الهی و نشر معارف دینی رونق یافت.

مدیر حوزه الغدیر آزادشهر خاطرنشان کرد: از آنجایی که طلاب در نظر مردم، شاگردان ائمه هدی علیهم السلام هستند، ورود به عرصه طلبگی با انتظار مردم جامعه همراه است، به همین جهت کم ترین کار یک رهبر دینی تلاش در راه تفکر اسلامی و شرعی جامعه است.

حجت الاسلام میرفضلی به آداب طلبگی نیز اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه طلبگی رسالت است نه شغل، در نتیجه نیاز به عشق و علاقه دارد و اگر کسی در زندگی خود به دنبال رضایت ائمه اطهار(ع) است، باید هدف امام معصوم را در راستای طلبگی خود قرار بدهد و رفتار، سخنان و ظواهر خویش را به سیره امام عرضه دارد.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین امر در زندگی الهی تزکیه نفس است، تاکید کرد: با توجه به آیه «ولا یزیدُ الظالمین الاخر» هر چه ظرف انسان وسیع ولی آلوده باشد و تعلیم نیز بیشتر شود اما ارزشی برای انسان ندارد؛ همین نکته اهمیت طهارت را برای طلاب پررنگ می کند زیرا تا زمانی که تزکیه و تهذیب نفس نباشد تعلیم بی فایده است.

استاد حوزه درباره جایگاه و ارزش علما در روایات، اضافه کرد: طلبه برای پرواز به دو بال علم و تقوا نیاز دارد و به عنوان انسانی که خدا از روح خود در او دمیده، باید صاحب اخلاق و آگاهی کامل باشد زیرا فضل علم بر عبادت بیشتر است؛ همانطور که در روایات آمده حتی نگاه به در خانه عالم ربانی عبادت است و عالم ربانی شب زنده دار، برتری دارد تا جایی که قلمش از خون شهدا بالاتر است.

مدیر حوزه الغدیر آزادشهر در پایان به طلاب خواهر توصیه کرد: از آنجائی که جایگاه طلبگی از ائمه و بعد از آن از امام و شهدا به دست ما رسیده است، لذا طلاب باید قدردان این نعمت بزرگ باشند و طلاب خواهر که پرچمدار حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) هستند، برای رشد و تکامل معنوی جامعه برنامه ریزی کنند.