کد مطلب: 82180 تعداد بازدید: ۳۲

مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان:

انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد

سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶:۱۹
مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان گفت: انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم سکینه رفیعی نژاد در نشست روشنگری که از سوی مجموعه حوزوی الزهرا سلام الله علیها برگزار شد به بحث پیرامون" نقش زنان در تداوم نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی" پرداخت و با استناد به آیه 75 از سوره مبارکه نسا، این آیه را مبنای انقلابهای شیعه در طول تاریخ دانست و با اشاره به نقش زنان بعد از واقعه عاشورا بیان داشت: نهضت عاشورا، نهضت عادی نبود بلکه نهضتی بود که تمامی حق در مقابل تمامی باطل قرار گرفت. زنان در عاشورا نقش الگویی و نقش صادر کردن الگو را برعهده داشتند ولی در انقلاب اسلامی نقش آنان تأسی از الگوهای عاشورا بود.

وی به فرق اساسی نهضت عاشورا و نهضت انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: در نهضت عاشورا، کسانی همچون امام سجاد علیه السلام، حضرت زینب و ام کلثوم سلام الله علیهما حضور داشتند که در دامان رسالت و  وحیانیت تربیت یافته بودند. از امام سجاد علیه السلام است که خطاب به حضرت زینب فرمودند: "أَنتِ عالمةٌ غیر معلمه " و نیز آیت الله جوادی آملی در شأن ایشان می فرمایند: "در ظهر عاشورا حضرت زینب به مقام ولایت رسیدند" .

استاد حوزه ادامه داد: از دیگر تفاوت بارز نهضت عاشورا با انقلاب اسلامی در این بود که در انقلاب عاشورا زنانی بودند که اباعبدالله را درک کردند و تعالیم را مستقیماً از حضرت زینب سلام الله علیها دریافت می نمودند لذا درک نَفَس قدسی معصوم، قطعاً بسیار زیبا می تواند انسان را هدایت گر باشد و موجب تحول او گردد.

خانم رفیعی نژاد" حضرت زینب" را مهمترین زنی برشمرد که در عاشورا درخشید و همزمان چهار مسئولیت محوری ایفا نمود که سرپرستی کاروان، تبلیغ پیام شهادت برای حفظ انقلاب، پرستاری از امام سجاد و حراست ویژه از کودکان و زنان از مهمترین وظایفی بود که برعهده حضرت قرار داشت.

وی اضافه نمود: تمام حالت های حضرت زینب سلام الله علیها در واقعه عاشورا و بعد از آن، آموزشگاه بود. مجاهدت های حضرت بعد از عاشورا، سخنرانی قهار و ماندنی حضرت در حضور یزید و ...هر بخش آن آموزه انسان کامل است.

 مسئول تشکل های پژوهشی مجموعه حوزوی الزهرا(س) گرگان ادامه داد: زنان بعد از واقعه عاشورا با تاسی از حضرت زینب سلام الله علیها آموختند که باید برای تداوم نهضت سخنرانی نموده و وقایع را بازگو کنند لذا خطبه هایی که زنان ایراد کردند دستاوردهایی همچون؛ مقاومت و ایستادگی مردم در برایر دستگاه ظلم و ستم، ایجاد وحدت و همدلی برای مبارزه، رسوا نمودن دستگاه حاکم، بیداری افکار و اندیشه ها، توسعه معارف اسلامی، ایجاد ارزشهای اخلاقی جدید و نیز تهیه عوامل سقوط رژیم را بدنبال داشت.

خانم رفیعی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به نقش زنان در تداوم انقلاب اسلامی ایران پرداخت و اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد. زنان ما در انقلاب اسلامی هم به صورت مستقیم با حضور در راهپیمایی ها و .. و هم غیر مستقیم با تشویق همسران و فرزندان برای دفاع از کشور و مبارزه با دشمن ایفای نقش نمودند.

وی تصریح کرد: یکی از مولفه های نقش زنان در انقلاب اسلامی و انقلاب های دیگر؛ حفظ عفت و دینداری بود. مهمترین نقش زنان در انقلاب اسلامی و بعد از آن؛ احساس مسئولیت در قبال فرزندان و حفظ حریم خانواده است. اولویت اول زنان، خوب همسرداری و مادری کردن است. مادر، دختر و خواهر خوب بودن را باید از حضرت زینب سلام الله علیها بیاموزیم اینها رمز موفقیت تداوم می باشد. باید بدنبال کاری باشیم که عامل تداوم در انقلاب و عاشورا است چرا که حفظ انقلاب مهمتر از خود انقلاب است.

مبلغ حوزه در ادامه اظهار داشت: از دیگر وظایف زنان در انقلاب اسلامی و بعد از می توان به: فعالیت های اجتماعی با حفظ کلیه ارزشهای اسلامی همچون عفاف و حجاب، شجاعت در مقابل استکبار جهانی، پاسداری از نهضت اسلامی بعنوان امانت الهی، تاسی به زنان الگوی صدر اسلام همچون حضرت خدیجه، حضرت زهرا، حضرت زینب و ....تلاش در جهت تهذیب و تقوی، علم آموزی، تعلیم و تربیت، تبلیغ و .... اشاره نمود.

خانم رفیعی نژاد در پایان با استناد به کلام مقام معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) گفت: مقام معظم رهبری در سه قلمرو حضور زنان را پررنگ می دادند یکی؛ درتکامل انسانی، دوم؛ در حضور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و سوم در خانواده است.