کد مطلب: 81047 تعداد بازدید: ۶۱

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امورخیریه گلستان:

مسئله فدک تدبیر پیامبر اکرم(ص) جهت پشتوانه مالی اسلام بود

یکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱:۵۸
معاون فرهنگی اداره اوقاف و امورخیریه گفت: پیامبر اکرم(ص) با آن علم لدنی و الهی، فدک را نه برای مال شخصی حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) بلکه برای پشتوانه مالی اسلام تدبیر کرده بودند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، معاونت فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان انجمن یاوران وقف را با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه در جمع مبلغان یاوران وقف مدارس علمیه خواهران این استان به میزبانی مدرسه علمیه حضرت صدیقه فاطمه(س) گرگان برگزار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دارابی در این نشست بیان کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در میدان عمل برای پیشبرد حکومت اسلامی از دو عنصر متمم و مکمل استفاده کرد که اولی پشتوانه مالی و نتیجه آن پرورش و تربیت  نیروهای انسانی برای مکتب اسلام بود.

وی ادامه داد: حضرت خدیجه(س) اولین فردی بود که برای اسلام پشتوانه مالی در نظر گرفت کرد، بانویی که پیامبر(ص) همیشه با احترام از ایشان یاد می کرد که تمام هستی و مال خود را خالصانه برای خدمت به اسلام صرف کرد و پیامبر(ص) با استفاده از آن نیروهایی تربیت کرد که خود به تنهایی یک ملت بودند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امورخیریه با بیان این که مساله فدک، تدبیر پیامبر(ص) برای تداوم پشتوانه مالی حکومت اسلام بود، تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) با آن علم لدنی و الهی، فدک را نه برای مال شخصی حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) بلکه برای پشتوانه مالی اسلام تدبیر کرده بودند.

حجت الاسلام دارابی با بیان این که برای حرکت در مسیر صحیح و رسیدن به مقصد، قطب نما لازم است، گفت: در کشاکش مسیر طوفانی نفس انسان و حرکت در جاده غبارآلود، انسان نیاز به امام دارد زیرا مسیر اشتباه است اما در مسیر امام بودن، به علت وجود قطب نما و جهت نما بالاخره با مشقت و سختی به هدف خواهید رسید.

وی با اشاره به اهمیت احیای وقف و آموزش و فراگیری احکام آن، ادامه داد: وقف در زمان فعلی، پشتوانه مالی امام زمان (عج) است لذا باید برای احیای اموال موقوفه کار کرد و در مسیر آباد کردن موقوفه حرکت کرد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امورخیریه افزود: علمای اسلام و انسان های ربانی همانند حضرت امام(ره) و حضرت آیت ا... بروجردی و دیگر بزرگان دین، یدا به یدا در طول تاریخ، وقف و پشتوانه اسلام را نگه داشتند.

حجت الاسلام دارابی با اشاره به این که حکومت پهلوی با اعمال ظالمانه سعی در خاموش کردن چراغ روشن فرهنگ حسینی داشت، تصریح کرد: مردم با وقف اموال خود باعث روشن ماندن فرهنگ حسینی شدند و فرهنگ حسینی بدون پشتوانه مالی و موقوفات از بین می رفت.

معاون فرهنگی اوقاف و امورخیریه گفت: باید در وقف و موقوفات تحولی ایجاد شود و بخشی از این مسیر به کمک اعضای انجمن یاوران وقف محقق می شود.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امورخیریه تاکید کرد: برخی از اموال دولتی جزو اموال موقوفه است و باید برای احیای آن تلاش کرد و مردم را با احکام موقوفات آشنا کرد و در عرصه های مدیریتی و اداری عمل نمود.