کد مطلب: 80057 تعداد بازدید: ۴۳

مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان:

اولین مولفه برای زندگی؛ خودسازی و آموزش مهارت هاست

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴:۲۷
مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان، اولین مولفه زندگی را خودسازی و آموزش مهارت ها دانست.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم سکینه رفیعی نژاد در نشست تربیتی که به مناسبت سالروز ازدواج حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) از سوی مجموعه حوزوی الزهرا سلام الله علیها با حضور شماری از طلاب متأهل این مجموعه و طلاب جامعه المصطفی واحد گرگان برگزار شد، پیرامون جایگاه و اهمیت خانواده سخن گفت.

وی در ابتدای سخنان خود با استناد به آیه 81 سوره مبارکه روم بیان کرد: بحث از خانواده از مهمترین مباحث دین اسلام  است، دین مبین اسلام نسبت به ادیان دیگر، فراوانی بیشتری نسبت به مسائل روزمرگی انسان دارد و در اهمیت خانواده می توان گفت: هیچ منبعی همانند قرآن، مسئله خانواده و هدف از تشکیل آن را که  سُکونت و آرامش است، تبیین نکرده است.

استاد حوزه پایبندی به تعهد را به نوع نگرش شخصی و سبک زندگی او مرتبط دانست و ادامه داد: شناخت مسئولیت ها و تأمین نیازهای همسر، همچنین آموزش حفظ تعهدات، جان مایه و قوام تعهد را تشکیل می دهد که باید مورد توجه دو طرف قرار گیرد.

رفیعی نژاد به بیان ابزارهای تقویت تعهد پرداخت و خاطرنشان کرد: در تعهدات؛ روابط کلامی و غیر کلامی، محبت کردن متقابل و اخلاص در رفتار و گفتار از جمله ابزارهای تقویت تعهد به شمار می رود.

وی اولین مولفه برای زندگی را خودسازی و آموزش مهارت ها دانست و گفت: محبت کردن ابزاری است که خداوند در عالَم تکوین در وجود زن قرار داد که عشق نامیده می شود و با لطافت و ظرافت زن معنا می یابد که شناخت این ظرفیت از ناحیه زنان از اهمیت بسزایی برخودار است. 

مسئول تشکل های پژوهشی مجموعه حوزوی الزهرا(س) گرگان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث پیرامون روش های جلب اعتماد پرداخت و اضافه کرد: پذیرش مسئولیت رفتار و عملکرد، عذرخواهی کردن و متعهد شدن به جبران خطاها و اشتباهات از روش هایی است که موجب جلب اعتماد از سوی همسر خواهد شد.

رفیعی نژاد "صداقت" را یکی از مهمترین ابزارهای اعتماد دانست و ادامه داد: علاوه بر صداقت، معاشرت نیکو نیز در جلب اعتماد بسیار حائز اهمیت است.

وی به بیان راه های تقویت اعتماد پرداخت و افزود: جدی گرفتن وعده های کوچک، فاش نکردن راز همسر و وقت گذاشتن برای او، سرمایه گذاری برای جلب اعتماد، پرهیز از چک کردن همسر از جمله راه هایی است که در صورت اِعمال صحیح آنها، اعتماد همسر را بدنبال خواهد داشت.

استاد حوزه در پایان به سوالات متعدد طلاب پاسخ داد.