کد مطلب: 79803 تعداد بازدید: ۶۱

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان:

کرامت انسانی زن، منافاتی با حضور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی او ندارد

پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳:۰۳
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان گفت: حفظ منزلت و کرامت انسانی زن و استحکام خانواده، منافاتی با حضور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... زن و نقش او در خانواده جهت ایجاد توسعه و پیشرفت در جامعه ندارد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، کارگاه "تبیین مبانی نظری امام خمینی(رضوان الله علیه) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در ارتباط با زن و خانواده" ویژه بانوان شاغل در استانداری و فرمانداری های استان گلستان در محل استانداری این استان با سخنرانی خانم صدیقه بهرامی برگزار شد.

بهرامی تبیین مسئله «زن» و «خانواده» و نقش آن در عرصه ‌های مختلف زندگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: در این زمینه، تمدن غربی نه‌ تنها نگاه ابزاری نسبت به زن را ترویج کرده و دو عنصر «لذت ‌جویی و هوسرانی» را برای فروپاشی نظام خانواده تعمیق بخشیده، بلکه اسلام را دینی متحجر و عقب ‌مانده از مقتضیات زمان و مکان معرفی کرده است.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان ضمن برشمردن آسیب هایِ حاصل از نقشه های شوم دشمنان، اقدام جهادی، عالمانه و سریع را راه حل برون رفت آن معرفی کرد و افزود: امام خمینی(رض) با تاکید بر نقش مادری زن در خانواده، زن را همچون قرآن و انبیاء، انسان ساز دانسته و آزادی مورد نظر غرب درباره زن را به «آزادی وارداتی و‏استعماری» تعبیر کردند که قصد دارند برخی ملت ها را وابسته به خود کنند.

بهرامی با تاکید بر مقاومت با مرجعیت افکار منحرفانه دشمنان خاطرنشان کرد: در نظر امام(رض) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، بحث از زن توام با بحث خانواده به عنوان هسته اصلی و سلول بنیادین بافت جامعه، یک نظام و منظومه فکری در هم تنیده است؛ این دیدگاه در پی رسالتِ ایجادِ تمدنِ نوینِ اسلامی و ارائه الگوی سوم از زن، با تکیه بر جایگاه او در خانواده است که با بهره مندی وافر از ثقلین، موجب احیای کرامت و شخصیت‏‏زن می شود.

وی با بیان این که موقعيت هاي متمايز اجتماعي، ملاك برتري و ارزشمندي انسان نيست، به تحلیل تفکر اسلام و مدرنسیت در همین زمینه پرداخت و راز ماندگاری دین را ثبات مبانی دینی و الهی در دل تحولات و تغییرات مادی معرفی کرد و گفت: حفظ منزلت و کرامت انسانی زن و استحکام خانواده، منافاتی با حضور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و...زن و نقش او در خانواده و جامعه ندارد.

استاد حوزه مسئوليت های افراد را هماهنگ با استعدادهای تکوینی هويت زنانگی و مردانگی و واقعيت وجودي هر یک دانست و با استناد به آیات قرآن کریم و دیدگاه مفسران، تشریح کرد: در ميان اين دو صنف؛ آثار مشترك، شدت و ضعف دارد و كمالات نوع انسانی كه براي يك صنف یا فرد ميسور است براي صنف و فرد ديگر نيز دست يافتني است، خداوند در آیه شریفه «هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُن‏»، وجه یکسانی برای زن و مرد قائل شده است و آنها را در وصف و مقام واحدی مورد خطاب قرار می دهد.

بهرامی معتقد است که تساوی حقوق زن و مرد، عبارت نادرستی است که وضع طبیعی، احتیاجات جسمی و روحی زن را در نظر نگرفته است؛ در منظومه فکری امام خمینی(رض) و مقام معظم رهبری(مدظل العالی) با تکیه بر قرآن؛ زن و مرد به حکم انسانیت، از حقوق یکسان انسانی برخوردارند که به فطرت و سرشت آنها باز می گردد.

وی گفت: در اسلام، براى فعّاليت زنان، در عرصه تكامل و رشد معنوى و نیز در زمینه های اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی، مانعی نیست و زنان مانند مردان نصیب و بهره می برند و می توانند برای کسب کمالات، مدارج و امتیازات آنها، تلاش نمایند.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان امام خمینی(رض) با تکیه بر معارف اسلامی، غایت تمام علوم را به کمال رساندن انسان‏‏معرّفی می کند؛‏ لذا زنان را به علم آموزی و رسیدن به استقلال علمی و فکری تشویق‏‏می کند تا بتوانند به رشد وکمال رسیده، با هوشیاری کامل، درصحنۀ جامعه حضور یابند. ‏با این وجود، در نظام فکری معظم له می فرمایند: «البته چون از لحاظ جسمانى زن ظريفتر از مرد است، لذا ضرورت هايى دارد. تحميلِ كارسنگين بر زن، ظلم به زن است. اسلام اين را توصيه نمی كند؛ چنان كه منع هم نمی كند اين، مسأله مهمّى است».

بهرامی با اظهار این مطلب که متلاشى شدن خانواده‌ها و افزايش فرزندان بى هويت، يكى از مشكلات بزرگ دنياى غرب است، با نقل بیان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) توصیه کرد: اگر می‌خواهیم نگاه ما به مسئله زن، «سالم، منطقی، دقیق و راهگشا» باشد، باید از افکار غربی در مسائلی نظیر برابری جنسی کاملاً فاصله بگیریم؛ زن بودن، براى زن يك نقطه‌ امتياز و افتخار است و اين که او را از محيط، خصوصيات و اخلاق زنانه دور كنيم، افتخار نیست.

وی از مسئولین امر خواست تا تصویر درست ایدئولوژی اسلام نسبت به زن را با تکیه بر نظرات اندیشمندان مسلمان ارائه دهند و حقایق و لایه‌های منحط آیین غرب در ارتباط با زن و آثار آن بر خانواده آشکار شود تا وجدان جهانی انسانیت بیدار گردد.