کد مطلب: 79723 تعداد بازدید: ۶۰

مدیر مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان:

حجاب تضمین کننده شخصیت، کرامت و ارزش زن است

دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۸:۴۱
مدیر مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان گفت: نگاه اسلام به زن همراه با کرامت اوست، زیرا حجاب کرامت و شخصیت زن را تضمین می کند.

خانم شمسی طاهری ضمن گرامیداشت هفته عفاف و حجاب، طی گفتگویی با روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، پیرامون «عفاف و حجاب، تکریم خویشتن، احترام به آزادی» سخن گفت. متنی که در پیش رو دارید حاصل این گفت و گو است:

به نظر شما، حجاب بانوان نشان دهنده تکریم است یا تحقیر او؟

با استناد به فرمایش رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی «حجاب، تکریم آن کسی است که در حجاب است ...»؛ حجاب نشان دهنده تکریم زن در جامعه است. تأکید اسلام بر لزوم پوشش زنان نشان دهنده این است که می خواهد حرمت و کرامت و ارزش زن در جامعه حفظ شود. 

در واقع نگاه اسلام به زن همراه با کرامت اوست، زیرا حجاب کرامت و شخصیت زن را تضمین می کند. از نظر دین اسلام، لباس نشان دهنده نوع شخصیت انسان است و با طرز پوشیدن لباس و پوشش تا اندازه ای شخصیت او مشخص می شود.

به نظر شما حجاب با آزادی زن منافات دارد؟

برخلاف عقیده کسانی که حجاب را محدودیت برای زن تلقی می کنند، از دیدگاه اسلام حجاب با آزادی زن منافات ندارد، زیرا حجاب وظیفه ای است که بر عهده زنان است که در برخورد با نامحرم باید رعایت شود و این وظیفه بر زن قابل تحمیل نیست و آزادی او را سلب نمی کند. زنان می توانند با رعایت پوشش مناسب در صحنه اجتماع وارد شوند و مانند مردان به کار و فعالیت بپردازند.

چرا بانوان باید در جامعه حجاب داشته باشند؟

پوشش اسلامی مجوز حضور سالم و پررنگ بانوان در عرصه های دینی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره است. اگر بی حجابی در جامعه رواج یابد، روابط زن و مرد از مجرای ارزش های دینی و اسلامی خارج می گردد. علاوه بر این، بدحجابی موجب سست شدن بنیان خانواده می شود؛ لذا با رعایت پوشش، هم امنیت زن در جامعه تضمین می شود و هم آسیب های اجتماعی و خانوادگی کاهش پیدا می کند.

در عصر حاضر، مهم ترین وظیفه زنان برای حفظ ارزش های دینی در جامعه چیست؟

مهم ترین وظیفه زنان برای حفظ ارزش های دینی در جامعه، رعایت عفاف و پاکدامنی است. زنان با حفظ حجاب خود سلامت جامعه و خانواده را تضمین می کنند و از فساد و بی بند و باری در جامعه جلوگیری می نمایند. اگر بانوان به ارزش های دینی توجه نکنند و به خواهش های نفسانی پاسخ دهند، سلامت خود و جامعه را به مخاطره می اندازد.