کد مطلب: 77808 تعداد بازدید: ۷۷

کارشناس مذهبی:

اهمیت صلح امام مجتبی(ع) به میزان اهمیت شهادت امام حسین(ع) بود

یکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۲:۰۵
حجت الاسلام و المسلمین سید محسن میرکریمی کارشناس مذهبی اذعان کرد: همگان باید بدانند که اهمیت صلح امام مجتبی علیه السلام به میزان اهمیت شهادت امام حسین علیه السلام بود.

به گزارش رو ابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام مراسمی با حضور کارکنان، طلاب و جمعی بانوان شهر انبارالوم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید محسن میرکریمی در مدرسه علمیه صدیقه طاهره سلام الله علیها این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام میرکریمی ضمن بیان شرافت نسب امام حسن مجتبی علیه السلام بیان کرد: مهمترین و شادترین دوران زندگی امام حسن علیه السلام، دورانی است که با رسول گرامی اسلام صلی الله علیه سپری شد؛ امام حسن علیه السلام حدود هفت سال و شش ماه از عمر شریفش را در کنار جد بزرگوارش سپری نمود و از محبت های بی دریغ و بسیار ایشان بهره برد.

وی با اشاره به علاقه و محبت پیامبر صلی الله علیه به امام حسن و حسین علیهم السلام ادامه داد: پیامبر آن دو کودک را ریحانه می خواندند و در جواب یکی از صحابه که عرض کرد: رسول خدا، آیا ایشان را دوست داری، فرمود: چگونه ایشان را دوست ندارم این دو تن گل های خوش بوی من از دنیا هستند و من آن دو را می بویم و همین مضمون را درباره امام حسن (علیه السلام نیز فرمودند.

کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: بزرگی منش و سترگی روح آن امام، چندان بود که پیامبر گرامی اسلام او را با وجود کمی سن، در برخی از عهدنامه ها گواه می گرفت؛ آن گاه که پیامبر به امر خدا، با اهل نجران، به مباهله برخاست، امام حسن، امام حسین، حضرت علی و فاطمه علیهم السلام را نیز به فرمان خدا، همراه خویش برد و آیه تطهیر در پاکدامنی آن بزرگواران نازل شد.

وی ضمن یادآوری این مطلب که حضرت امام حسن علیه السلام از نظر صورت و سیرت شبیه ترین افراد به رسول گرامی اسلام است، اضافه کرد: حضرت در زمان خود از همه عابدتر، زاهدتر و با فضیلت تر بود؛ با پای پیاده حج می رفت، و هرگاه رستاخیز و زنده شدن را از نظر می گذراند، اشک از دیده می ریخت و هرگاه گذر از صراط را در اندیشه می آورد، گریان می شد.

وی همچنین با اشاره به کرم و سخاوت امام حسن مجتبی علیه السلام گفت که به دلیل سخاوت فراوان ایشان، او را کریم آل طه نامیدند.

وی در پایان به صلح امام حسن نیز اشاره کرد و افزود: اگر حضرت صلح نمی کرد، تمام ارکان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله را از بین می بردند و کسی را باقی نمی گذاشتند که حافظ نظام ارزشیِ اصیلِ اسلام باشد و حتی نوبت به جریان عاشورا هم نمی رسید.

اذعان کرد: همگان باید بدانند که اهمیت و ارزش صلح امام مجتبی علیه السلام به میزان اهمیت شهادت برادر بزرگوارش امام حسین علیه السلام بود و همان قدر که آن شهادت به اسلام خدمت کرد، آن صلح هم همان قدر یا بیشتر به اسلام خدمت کرد.

اظهار امیدواری کرد که خداوند به همگان بصیرتی عنایت نماید تا بتوان این بزرگوار را شناخت و نگذاریم پرده جهالت و غبار بدشناختی که تا مدت ها بر چهره آن بزرگوار بوده، باقی بماند.