کد مطلب: 74396 تعداد بازدید: ۱۱۹

استاد حوزه:

اعتکاف؛ فرصتی برای خودسازی انسان است

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸:۳۰
خانم زهرا محمدی استاد حوزه بیان کرد: اعتکاف فرصتی برای دور شدن از دنیای مادی و خودسازی انسان است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم زهرا محمدی در جمع مبلغان و دانش آموختگان مدرسه علمیه شهیده بنت الهدی صدر شهرستان علی آباد کتول گفت: انسان نیازمندی های مادی و معنوی فراوانی دارد که اسلام برای برآوردن هر یک راهکارهایی را ارئه نموده است، از جمله راهکارهای رفع نیاز معنوی، عبادت است؛ انسان با عبادت به سرچشمه هستی متصل شده و از آن بهره مند می گردد.

وی اعتکاف را مجموعه ای از عبادات دانست و بیان کرد: اعتکاف تنها یک عبادت نیست بلکه مجموعه ای از عبادات ناب از جمله نماز، روزه، تلاوت قرآن و ... است که به واسطه آنها آدمی به درجات بالایی از کمال خواهد رسید.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: انسان همواره در پی ایجاد ارتباط با خالق و معبود خود بوده و اعتکاف بهترین فرصت برای حاصل شدن این امر است تا با عبادات خود به آن دست یابد.

محمدی مهمترین راه برای عبادت را فاصله گرفتن از دنیا معرفی کرد و توضیح داد: در اعتکاف این فرصت برای بندگان به وجود می آید تا تمامی توجه خود را به خدای بزرگ معطوف کنند، برای مدتی از دنیا و زندگی مادی دور شوند و با لذت بردن از عبادات، به خودسازی بپردازند.

  وی در پایان به نقش طلاب در مراسمات اعتکاف اشاره کرد و در توصیه به آنان گفت: نقش طلاب در این زمان بسیار حساس خواهد بود، لذا باید تمامی تلاش خود را همچون گذشته در جهت آگاه سازی اقشار مختلف جامعه داشته باشند و فلسفه اعتکاف و شیرینی آن را نیز برای مردم بیان کنند.