کد مطلب: 72615 تعداد بازدید: ۱۲۴

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران استان گلستان:

بانوان طلبه باید زهرایی بودن و زهرایی زندگی کردن را سیره خود قرار دهند

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۳:۴۸
معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران استان گلستان با تاکید بر این که بانوان طلبه باید زهرایی بودن و زهرایی زندگی کردن را سیره خود قرار دهند، ابراز کرد: حضرت فاطمه سلام الله علیها یگانه شخصیتی است که سور مختلف آیات قرآن کریم در شان ایشان تفسیر می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم صدیقه بهرامی در مراسمی که به مناسبت شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها در جمع بانوان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان برگزار شد، با عنایت به تقارن ایام الله دهه فجر با ایام فاطمیه بیان کرد: این تقارن، اتفاق تازه ای نیست زیرا شوق مردم در سرنگونی طاغوت و ایجاد تحول در جامعه ریشه در عشق به ائمه و حضرت زهرا سلام الله علیها دارد، بنابراین این تقارن یادآور شور فاطمی است.

 وی در ادامه با اشاره به مراتب عوالم و تاکید بر ارتقاء انسان به عوالم بالا و تقرب به منبع فیض الهی، اذعان کرد: برای دستیابی به معرفت نسبت به مبدا هستی بخش، باید از خدا استمداد جست و در استمداد از خداوند می بینیم مجموعه ای از برنامه ها و سلسه ای از انبیا و اصفیا خودش را، برای ما ارسال کرد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران گلستان، درمان مشکلات بشر را دو میراث پیامبر یعنی قرآن و عترت دانست و توضیح داد: در مورد قرآن که چه کتاب و منبعی است، وضعیت مشخص است اما در مورد عترت پیامبر اکرم مباحث زیاد است، معرفی کردن ائمه علیهم السلام و امام علی علیه السلام به عنوان عترت رسول الله، نیاز به ذکر واسطه ها دارد؛ در مورد حضرت فاطمه سلام الله علیها نیاز به این واسطه ها نیست و اهل بیت بودن ایشان نیاز به اثبات ندارد زیرا امری بدیهی و انکارناپذیر است.

بهرامی حضرت فاطمه سلام الله علیها را اعظم واسطه های تقرب به درگاه خداوند دانست و توضیح داد: ایشان اولی بر همه حجت های خداوند است، اما توسل به دخت رسول الله به این معنا نیست که خداوند به ما نزدیک تر می شود، بلکه خداوند می فرماید: «نحن ما اقرب الیک من حبل الورید؛ من از رگ گردن به شما نزدیک ترم».

وی اشک ریختن و عزاداری ظاهری را برای شناخت حضرت فاطمه کافی ندانست و افزود: فلسفه احیاء این ایام فقط عزاداری نیست، بلکه باید معرفت به دست آورد تا انسان بودن را در یک ترازو و میزان واقعی قرار دهیم، خداوند می خواهد به ما نشان دهد با تمام فراز ها و فرودها می شود انسان کامل بود.

استاد حوزه ادامه داد: ایام فاطمیه، محرم و صفر ویترین نیستند که خاطراتی از تاریخ بیان شود بلکه زندگی و حقیقتی برای همراهی با امام است تا خود را در قالب الگوی منتخب شکل دهیم؛ شرکت در مجالس عزاداری آن بزرگواران را در این سیر قرار دهیم تا وجود خود را در انضمام این سیره و وجودهای مقدس کامل کنیم و بعد از وسیله به حضور و قرب برسیم.

بهرامی با تاکید بر این که بانوان طلبه باید زهرایی بودن و زهرایی زندگی کردن را سیره خود قرار دهند، ابراز کرد: حضرت فاطمه سلام الله علیها یگانه شخصیتی است که سور مختلف آیات قرآن کریم از جمله آل عمران، احزاب، مائده و اعظم آنها سوره مبارکه کوثر در شان حضرت تفسیر می شود.

وی پیرامون شخصیت والای حضرت زهرا سلام الله علیها تشریح کرد: حضرت صدیقه فاطمه مانند قرآن "بطن فی بطن" است به این معنا که همان طور علما سطوح تفسیری مختلفی در مورد قرآن دارند، وقتی با همین نگاه به سیره و سلوک حضرت زهرا سلام الله علیها توجه می کنیم ، زندگی حضرت هم همین طور است و دارای ابعاد مختلف؛ از این رو، در یک جمله شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها می تواند شخصیت سازی کند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران گلستان اظهار تاسف کرد که با وجود الگوهایی همچون حضرت فاطمه، به دنبال حق و چطور زندگی کردن هستیم که این، به خاطر عدم مطالعه دقیق پیرامون سیره و سلوک ائمه اطهار به ویژه حضرت فاطمه سلام الله علیها است.

بهرامی توجه به شناخت ابعاد وجودی حضرت زهرا سلام الله علیها را لازمه رسیدن به قرب الی الله دانست و اذعان کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در تمام ابعاد انسانی  از جمله ابعاد اجتماعی، خانوادگی، سیاسی و... کامل است و هم در الگو و نمونه بودن، امام و پیشواست.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران گلستان ادامه داد: مهم ترین مسئله در این مسیر توجه به خطبه حضرت است که در نزد ما به یادگار مانده است و حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه شان این نکته را متذکر می شوند که اگر افراد به سیره ما اهل بیت رجوع کنند، باعث نظم و انتظام جامعه می شود.