کد مطلب: 72601 تعداد بازدید: ۱۳۰

مدیر حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

رسول خدا(ص) در وجود حضرت فاطمه(س) سنت ‌ها، اصول و برنامه‌هاي اسلامي را درباره زنان نشان داد

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸:۳۳
مدیر حوزه علمیه خواهران استان گلستان گفت: رسول خدا در وجود حضرت فاطمه همه سنت ‌ها، اصول و برنامه‌هاي اسلامي را درباره زنان پياده كرد؛ و از طریق حضرت نشان داد كه زن در جهان بيني‌ اسلام از چه دريچه‌اي بايد نگريسته شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم سیده نفیسه حسینی واعظ از جمله بانوانی است که در استان گلستان مسئولیت یک نهاد مهم اجرایی را به عهده دارد، وی که در خانواده ای روحانی وانقلابی رشد یافت، زمان انقلاب را درک کرده و شاهد تحولات عظیم در عرصه های مختلف بوده است. مطالبی که در پیش رو دارید حاصل گفتگویی است که با ایشان پیرامون «انقلاب اسلامي، تربيت فاطمي» انجام شده است که تقدیم حضور خوانندگان عزیز می شود:

با توجه به تقارن دهه مبارکه فجر با ایام فاطمیه، چگونه می توان از این فرصت جهت تداوم انقلاب بهره برد؟

تقارن ايام فاطميه و دهه فجر، فرصت ارزشمندی است تا اثرات سیره و تربیت فاطمي بر انقلاب اسلامي مطالعه شود و انقلاب به عنوان يك بهره فاطمي مقدس بازخواني گردد. از آنجایی که نسل قبل با بهره از تربيت هاي فاطميِِ امام راحل مجراي انقلابي نوراني اسلامي شدند، باید تلاش کنیم که بيشتر از نسل قبل از انوار فاطمي بهره ببريم.

شخصيت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نزد شيعيان آ‌ن‌گونه كه شايسته است، هيچ‌گاه شناخته نشد. بايد اين بعد از شخصيت آن بانوي بزرگ را خوب تبيين كرد كه چگونه ایشان سيده و الگوي زنان جهان هستند، بايد يادآور شد كه آن حضرت چه خدماتي به امت اسلام، دين خدا و به جهان بشريت نمود.

به نظر شما چه عواملی سبب ناشناخته ماندن شخصیت بزرگ بانوي اسلام شود؟

 نگاه سطحي ‌نگرانه و تك ‌بعدي و تاريخي محض به زندگاني و شخصیت والای آن حضرت، همچنین عدم شناخت صحيح و كافي نسبت به نظام توحيد، آفرينش، انسان و جايگاه رهبران و اولياي الهي نمونه ای از عواملی است که باعث عدم معرفت نسبت به شخصیت بی بدیل حضرت زهرا سلام الله علیها می شود.

آموزه‌ها و سيره اخلاقي و رفتاري حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و نیز شخصيت و مكتب حضرت الهام ‌گر يك انديشه سازنده براي انسان ‌هاست. اين انديشه متعالي و سازنده انسان را به سوي رشد و تعالي و شكوفايي ارزش‌ها و قواي انساني فرا مي‌خواند تا وي براي اسلام و جامعه، فردي مفيد و ارزشمند باشد.

سیره فاطمی چگونه می تواند در رشد و بالندگی خانواده و جامعه اثرگذار باشد؟

حضرت فاطمه سلام الله علیها كه در ارتباط با خدا و مردم و خانواده، به عنوان موفق‌ ترين و پيروزمندترين انسان‌ هاست؛ در عمري كوتاه توفيق هجرت، جهاد، تربيت چهار فرزند نمونه و به يادگار گذاشتن صحيفه فاطميه را داشت. اين را يقين بدانیم كه امروز هم در پرتو روح مقدس حضرت فاطمه زهرا مي‌توان در مسير بندگي و سازندگي به برترين مدارج كمال و معنويت نائل آمد و در حد خود، انسان كامل شد.

مسئوليت شناسی و مسئوليت پذيری یکی از آموزه های سبک زندگی فاطمی است، سیر و سلوک حضرت فاطمه سلام الله علیها به همه مي‌آموزد كه تنها در مسير خدا گام برداریم، و براي زندگي و لحظات خويش برنامه‌ ريزي داشته‌ و لحظه‌اي از مجاهدت در راه خدا و خدمت به مردم غافل نشویم.

حضرت فاطمه زهرا يك الگوي سنت‌شكن است؛ سنت‌هايي كه به طور غلط در جامعه شايع شده و مردم را اسير و گرفتار خود كرده است. رسول خدا در وجود حضرت فاطمه همه سنت‌ها،اصول و برنامه‌هاي اسلامي را درباره زنان پياده كرد؛ و از طریق حضرت نشان داد كه زن در جهان بيني‌ اسلام از چه دريچه‌اي بايد نگريسته شود.

در وقوع انقلاب های دینی و اسلامی همواره امدادهای الهی موثرترین نقش را داشته است، این مسئله در مورد انقلاب اسلامی ایران چگونه بوده است؟ 

انقلاب اسلامی ایران امتداد راه انبیا الهی است، به همین جهت در وقوع انقلاب اسلامی ایران امدادهای غیبی نیز نقش موثری داشته است. شهید مطهری رحمه الله علیه می فرمایند: رهبر انقلاب، امام خمینی رحمه الله علیه نیز چنین باوری داشته و قائل به حضور امدادهای غیبی در انقلاب اسلامی بودند: «در جلسه ای خصوصی ایشان [امام خمینی] به من گفت فلانی این ما نیستیم [که این نهضت را ایجاد کرده ایم] من دست خدا را احساس می کنم. [ایشان] برای خدا قیام کرده و خدای متعال یک قلب قوی به این مرد داده که اصلا تزلزل، ترس، بیم در این دل راه ندارد». (مطهری، 1387ش (الف)

«مجاهدت» و «اخلاص» در کنار یکدیگر می تواند منجر به نصرت های الهی شود و بشر را از تنگناها و دشواری های زندگی دنیوی عبور دهند. امدادهای غیبی را حتی با تجربه نیز می توان دریافت؛ یعنی اگر فردی مقدمات دریافت امدادهای غیبی را در خود فراهم سازد، اثر آنها را در زندگی خود احساس خواهد کرد. از طرف دیگر، امدادهای غیبی تنها به فرد اختصاص ندارد، بلکه نصیب جامعه نیز می شود که در قرآن کریم به انواع مختلفی از امدادهای الهی اشاره شده است، همچون: ارسال سپاه نامرئی در جنگ، نزول باران، ایجاد آرامش در قلب مؤمنان و ترس در قلب دشمنان و... ؛ ما در این انقلاب شاهد نمونه هایی از این امداد ها بوده ایم مانند کودتای نوجه و ماجرای طوفان شن طبس و یا در 8 سال دفاع مقدس و ... .

وجه تمایز انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب ها در چیست؟

انقلاب اسلامی ایران ویژگی های متمایزی داشت که آن را از سایر انقلابها مجزا کرد: اول؛ اینکه انقلاب اسلامی ایران حاصل حضور بی نظیر اقشار مختلف مردم بود، ودوم؛ این انقلاب دارای یک رهبر بلامنازع دینی بود.

از این رو انقلاب ایران از اراده و اختیار طبقات مختلف اجتماعی ناشی می شد که آگاهانه در پی ایجاد یک نظام اجتماعی نو بودند و این آگاهی در نتیجه روشنگری های رهبر انقلاب، در آنها تولید و درونی شده بود.