کد مطلب: 72035 تعداد بازدید: ۹۹

مشاور حوزه:

بی بصیرتی؛ یکی از عوامل نابودی انسان است

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۳:۱۶
مشاور مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها گنبدکاووس گفت: اگر انسان یک لحظه هم بصیرت نداشته باشد، سقوط خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، معاونت فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها گنبدکاووس نشست بصیرتی با موضوع «عوامل فتنه» را با حضور خانم هاجر باقری در جمع طلاب این مدرسه برگزار کرد.

در این نشست، خانم باقری بیان کرد: عوامل فتنه گری در اصطلاح قرآن به عنوان عامل غفلت خوانده شده است اما آنچه انسان از درون خود می فهمد، بصیرت است.

استاد اخلاق با اشاره به ادعیه مختلف افزود: انسان در دعاها از خداوند درخواست می کند که حتی یک لحظه نیز او را به خودش واگذار نکند؛ بر این اساس، اگر انسان یک لحظه هم بصیرت نداشته باشد، سقوط خواهد کرد.

باقری با اشاره به آیه 179 سوره اعراف، انسان غافل و بدون بصیرت را در شمار گمراهان دانست و عنوان کرد: فتنه شامل عامل بیرونی و درونی می شود؛ عامل بیرونی شیطان است که حدود 120 آیه قرآن به آن اختصاص دارد، خداوند در قرآن می فرماید: شیطان ذاتش فتنه است.

وی ادامه داد: شیطان با تشخیص درست درد انسان، داروی نادرست تجویز کرده و با ظاهرسازی سعی در تخریب انسان و اخلاق انسانی دارد؛ شیطان با تشخیص ارزش ها مثل روحانیت و جایگاه آن به تخریب ارزش ها پرداخته و آن را ضدارزش جلوه می دهد.

مشاوره حوزه ادامه داد: نفس اماره دومین عامل فتنه گری و قوت دهنده شیطان است که اگر کنترل انسان را در دست بگیرد، انسان را نابود خواهد کرد.

باقری، رقابت، حسدورزی های نادرست و رقابت در نافرمانی خدا و حب دنیا را از دیگر عوامل فتنه گری و وسوسه های شیطان معرفی کرد.