کد مطلب: 71871 تعداد بازدید: ۹۳

کارشناس فرهنگی تبلیغی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان:

بی تفاوتی انسان ها در قبال ارتکاب گناه، موجب کمرنگ شدن نورانیت بین بنده با خدا می شود

یکشنبه ۳۰ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۷:۳۹
کارشناس فرهنگی تبلیغی مدرسه علمیه عالی الزهرا سلام الله علیها گرگان گفت: بی تفاوتی اغلب انسان ها در قبال ارتکاب گناه موجب کمرنگ شدن نورانیت بین بنده با خدا خواهد شد؛ لذا تلاش در جهت رفع موانع و حجاب ها موجب تقویت حیا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، مدرسه علمیه عالی الزهراء سلام الله علیها شهرستان گرگان، مراسم سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را با حضور مدیر، کارکنان و طلاب این مدرسه علمیه عالی و نیز جمع کثیری از بانوان شهرستان برگزار کرد.

در این مراسم، خانم علمشاهی با استناد به روایتی از امام صادق علیه السلام که می فرمایند؛ "شیعه واقعی کسی است که عفت و حیا داشته باشد"، بیان کرد: ائمه اطهار علیهم السلام حیا را به نورانیت کاملی تعبیر نموده اند که بین انسان و خدا ایجاد می شود، همچنین حیا را کلید خوبی ها دانسته اند.

وی حیا را اعم از رعایت حجاب اسلامی، راستگویی و عدم تهمت و ... دانست و افزود: بی تفاوتی اغلب ما انسان ها در قبال ارتکاب گناه، غفلت از یاد خدا و بی توجهی به نماز اول وقت و ... حُجُب هایی است که موجب کمرنگ شدن نورانیت بین بنده با خدا خواهد شد؛ لذا تلاش در جهت رفع موانع و حجاب ها موجب تقویت حیا خواهد شد.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی گرگان رعایت حیا را از نشانه های ایمان دانست و بر مواظبت اعمال فردی و اجتماعی تاکید کرد و گفت: متاسفانه گاهی به جهت اشتغال به امورات زندگی از بسیاری اعمال، گفتار و حرکات خود غافل می شویم و با اِبتلا به غیبت، تهمت و ... حیای زبان، چشم و گوش و ... رعایت نمی شود.

علمشاهی در ادامه به آثار و نتایج حیا پرداخت و عنوان کرد: سلامت روح و روان از جمله آثار حیا به شمار می رود، به طوری که انسان باحیا، انسان سالمی خواهد بود زیرا خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود می بیند.   

وی تواضع، خشوع، گذشت و بخشندگی را از دیگر اثرات حیا برشمرد و در اهمیت بخشندگی توضیح داد: متاسفانه در جامعه امروز اختلافات بین خانواده ها بسیار زیاد است، چنانچه این امر موجب کمرنگ شدن ارتباط شده است؛ لذا سعی کنید در اختلافات خانوادگی پیش قدم بوده و شروع کننده ارتباط باشید، پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه می فرمایند: "یکدیگر را ببخشید تا خدا شما را ببخشد".