کد مطلب: 70236 تعداد بازدید: ۸۹

نماینده ولی فقیه در استان گلستان:

چهره پر جاذبه دین را به مردم نشان دهید

یکشنبه ۲ دى ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۹:۴۹
نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: دین را طوری معرفی نماییم که برای مردم جاذبه ایجاد شود نه اینکه مردم دین زده شوند که موید این مطلب آیه دو سوره مبارکه صف است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در ادامه سلسله جلسات اخلاق هفتگی خود در مدرسه علمیه عالی الزهرا سلام الله علیها گرگان بیان کرد: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه در ادامه وصایای خود به ابن مسعود، او را بر سه امر توصیه می فرماید که از جمله آنها "رفتار منصفانه با مردم" است، انسان منصف به حق دیگران تجاوز نمی کند و به حق خود قانع است.

وی با استناد به نامه امام علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر اضافه کرد: امیرالمومنین علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر فرمودند: «هم با خدا با انصاف رفتار نما و هم با مردم»، در این کلام، انصاف داشتن نسبت به خدا به معنای شکرگزاری در مقابل نعمت های الهی است که بواسطه این نعمات حقوقی بر گردن بندگان قرار می گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، "نصیحت کردن" را از دیگر سفارش های رسول مکرم اسلام صلی الله علیه به ابن مسعود دانست و توضیح داد: نصیحت در زبان عرب به معنای خیرخواهی است، به این معنا که انسان در هر موقعیتی وظیفه خیرخواهی مردم را دارد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: با توجه به کلام پیامبر صلی الله علیه، انسان هیچ گاه نباید نسبت به دیگران بدخواه و بی تفاوت  باشد؛ در فضیلت خیرخواهی همین بس که در آیات قرآن کریم همچون سوره مبارکه "عصر" خداوند متعال بر توصیه یکدیگر به حق و صبر تاکید نموده است.

وی، در تشریح "رحمت" به عنوان دیگر توصیه رسول گرامی اسلام ابراز کرد: رحمت به این معناست که هرگاه انسان در جامعه یا اشخاص نقص و نیازی مشاهده کرد، برای رفع آن تلاش نماید که ماحصل آن مهربانی است.

عضو خبرگان رهبری در گلستان، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم صلی الله علیه آیه 117 سوره مبارکه هود را به عنوان موید توصیه های سه گانه خود بیان می فرمایند که مضمون آیه چنین است: "اگر اهل جامعه ای مصلح (اهل انصاف، نصیحت و رحمت) باشند خداوند آن جامعه را هلاک نخواهد کرد، حتی اگر مشرک باشند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: پیامبر صلی الله علیه به عبدالله بن مسعود سفارش می کند: "بپرهیز از اینکه در ظاهر خضوع و خشوع داشته باشی و با مردم، خاکی مسلک رفتار کنی حال آنکه "وَ أَنتَ فیما بینَکَ وَ بینَ رَبِّک..." خودت میدانی چکاره هستی! نکند ظاهرت را خوب نشان دهی ولی در دلت به دنبال چیز دیگری جز خدا باشی که حضرت موید سخن خود آیه 19 از سوره غافر را بیان فرمودند.

وی با تاکید بر رعایت اصول طلبگی و نشان دادن چهره پر جاذبه خدا، دین و ائمه علیهم السلام به مردم، اضافه کرد: پیامبر صلی الله علیه می فرمایند: "از کسانی نباشید که در امر دین بر مردم سخت گیری نموده و بر خویش آسان می گیرند" ، دین را طوری معرفی نماییم که برای مردم جاذبه ایجاد شود نه اینکه مردم دین زده شوند که موید این مطلب آیه دو سوره مبارکه صف است.

امام جمعه گرگان با استناد به کلامی دیگر از رسول گرامی اسلام، بر تفکر، تدبر و تعقل در کارها توصیه کرد.