کد مطلب: 69254 تعداد بازدید: ۱۲۵

نماینده ولی فقیه در استان گلستان:

اعجاز علمی قرآن تجربه پذیر نیست

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۸:۲۶
نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: اعجاز علمی قرآن تجربه پذیر نیست، به این معنا که هیچ راهی برای تجربه بشر در زمینه اسرار‌ قرآن وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، هشتمین پیش نشست همایش ملی دیدگاه علوم قرآنی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(رحمه الله علیه) از سوی مرکز پژوهش های اسلامی و مرکز تخصصی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان با حضور جمعی از مدیران نهادهای اجرایی گلستان، مدیران و معاونین پژوهش و طلاب پژوهشگر خواهر مدارس علمیه خواهران گلستان، طلاب برادر و طلاب جامعه المصطفی العالمیه برگزار شد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی بیان کرد: اعجاز علمی قرآن تجربه پذیر نیست، به این معنا که هیچ راهی برای تجربه بشر در زمینه اسرار‌ قرآن وجود ندارد.

وی آیت الله فاضل لنکرانی را شخصیتی علمی با دیدگاهی نواندیشانه و عالم در مباحث اجتماعی، سیاسی و اخلاقی معرفی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تشریح کرد: برای شناخت شخصیت علمی یک فرد سه راه وجود دارد که عبارت است از؛ اساتید، شاگردان و تالیفات؛ اساتید بهترین دلیل شناخت یک فرد هستند تا اندازه ای که قضاوت یک استاد در مورد شاگردش می تواند گویای شخصیت وی باشد؛ آیت الله بروجردی(ره) و حضرت امام(رض) نیز از اساتید برجسته آیت الله فاضل لنکرانی(ره) بودند.

آیت الله نورمفیدی اساس و مبنای درس در حوزه های علمیه را بر پایه گفت و گو، نقد به مطالب و پاسخگویی به استاد دانست و افزود: آیت الله فاضل لنکرانی از سن ۱۹سالگی پای درس آیت الله بروجردی حاضر شده و ۱۱سال در زمینه فقه و اصول در محضر حضرت امام(ره) تلمذ کردند، به طوری که مباحث اصولی امام را نوشتند، حضرت امام درباره ایشان فرموده بودند که آیت الله فاضل(ره) مطالب و مبانی دروس را از خودم بهتر نوشتند.

وی در مورد شاگردان آیت الله فاضل لنکرانی(ره) گفت: ایشان شاگردان زیادی نداشتند زیرا در یکی از بقعه های صحن حضرت معصومه(سلام الله علیها) درس می گفتند که درس مکاسب، از دروس رایج ایشان بود و ما اولین شاگردان در دوره مکاسب بودیم، آیت الله داماد(ره)، آیت الله شبیری زنجانی، مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی، شهید بهشتی، سید مهدی روحانی، آذری قومی و ... از شاگردان آیت الله داماد(ره) بودند.

امام جمعه گرگان در زمینه تالیفات، تفسیرالشریعه را به عنوان مهم ترین اثر آیت الله فاضل لنکرانی(ره) معرفی کرد و به آثار امام به عنوان استاد آیت الله فاضل لنکرانی(ره) پرداخت و اظهار کرد: امام یک مرد علمی من جمیع الجهات با تالیفات فراوان بودند.

آیت الله نورمفیدی فقه پویا و توجه به شرایط زمان و مکان در فقه را از اندیشه های ناب حضرت امام دانست و توضیح داد: فقه از نظر تاریخ، ادواری را پشت سر گذاشته که از نتایج آن استنباط نو و پاسخگویی به مسائل مستحدثه است؛ فقه علمی است که امروز باید بسیار پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: فقه پویا باید در حوزه ها بسیار متوجه قرار گیرد، شاید غیر امام کسی نمی توانست در آن وارد شود و نظر دهد، برای فقه پویا به افرادی همچون علامه حلی نیاز است.

عضو خبرگان رهبری در گلستان اذعان کرد: باید اثرات نواندیشی در فقه باشد وگرنه نمی تواند پاسخگوی نیاز جامعه و حتی جهان اسلام باشد.

آیت الله نورمفیدی به مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) اشاره کرد و اقدامات آن را امری بسیار مبارک دانست و ابراز کرد: در این موسسه کتاب ۸جلدی در مورد حقوق کودک نوشته شده است که تاکنون اثری به این سبک تالیف نشده است.

وی شبهه وارد کردن به مسائل مربوط به زنان را از توطئه های دشمنان علیه اسلام و جمهوری اسلامی دانست و درخواست کرد: باید مراکزی باشد تا هر مسئله ای که در دنیا مطرح است مثل آزادی و دموکراسی، مورد بررسی قرار گیرد و طلاب قدرت اظهار نظر در مسائل جهان اسلام را پیدا نمایند.

موسس مجموعه های حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان در پایان از خداوند متعال خواست تا روح آن عالم بزرگ را با معصومین محشور نماید و خدمات ارزشمندشان به جهان اسلام را از ذخایر معنوی ایشان در آخرت قرار دهد.