کد مطلب: 67008 تعداد بازدید: ۱۰۷

کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان:

سیره عملی ائمه علیهم السلام عامل جذب مردم به سوی آن بزرگواران است

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۹:۰۵
کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان بیان کرد: ائمه هدی(علیهم السلام) چگونه زیستن و چگونه سعادتمند شدن را با اخلاق، رفتار و کردار خود به مردم آموزش می دادند، "سیره عملی ائمه(علیه السلام)" عامل جذب مردم به سوی آن بزرگواران است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم فاطمه احمدی در مراسم مشترکی که به مناسبت سالروز شهادت امام رضا(علیه السلام) از سوی مجموعه های حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان با حضور جمعی از بانوان این شهرستان برگزار شد، بیان کرد: انسان ها برای رسیدن به معرفت، سعادت، دستیابی به زندگی توأم با شادابی و دینداری و نیز روابط سالم اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی نیاز به اسوه های عالی انسانیت و کمال دارند.

وی پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه) و ائمه معصومین(علیهم السلام) را اسوه های عالی معرفی کرد و افزود: ائمه هدی(علیهم السلام) هر کدام به منزله چراغ پرنوری هستند که راه و مسیر صحیح زندگی را با سیره عملی خود به مردم نشان می دادند.

استاد مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) گرگان، امامان معصوم(علیهم السلام) را حجت های الهی در زمین معرفی کرد و گفت: انبیاء و اولیای الهی در طول زندگی خود با پایبندی به اصول انسانی، اخلاقی و عبادی همراه با تواضع و فروتنی به عنوان الگوی کامل برای بشریت در همه زمان ها هستند.

 احمدی سیره عملی ائمه(علیهم السلام) را عامل جذب مردم به سوی آن بزرگواران دانست و ادامه داد: ائمه هدی(علیهم السلام) چگونه زیستن و چگونه سعادتمند شدن را با اخلاق، رفتار و کردار خود به مردم آموزش می دادند.

وی به روش های تربیتی و اخلاقی و نیز سیره عملی امام رضا(ع) پرداخت و خاطرنشان کرد: اولین سیره عملی امام رضا(علیه السلام)، توجه آن حضرت به نماز است چرا که "نماز" کارخانه مهم انسان سازی و بهترین راه و روش برای سعادتمندی و عاقبت بخیری انسان است و براساس روایات عدیده از ائمه معصومین(علیهم السلام) اولین سوال در قیامت از نماز است، لذا توجه به این اصل مهم تربیتی حائز اهمیت است.

کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) این شهرستان ضمن بیان نمونه های متعددی از سیره عملی حضرت در ارتباط با مردم اضافه کرد: از دیگر خصوصیات ارزشمند ائمه(علیهم السلام) به ویژه امام رضا(علیه السلام) کرم، بخشش و احسان آن بزرگواران نسبت به مردم است به طوری که آنان جهت رفع مشکلات، محرومیت زدایی و فقر تلاش های ارزنده ای داشتند.

احمدی، توجه به تلاوت قرآن و روزه داری و تواضع و فروتنی را از دیگر خصوصیات تربیتی اخلاقی امام رضا(ع) برشمرد و اذعان داشت: در اهمیت تلاوت قرآن و توجه به آن همین بس که امام رضا(علیه السلام) فرمودند؛ "قرآن کلام و سخن خداست از آن نگذرید و هدایت را در غیر آن نجویید که گمراه می شوید"، همچنین حضرت سه روز در هر ماه را روزه می گرفت.

وی در ادامه با استناد به سخنانی از امام رضا(علیه السلام) بیان کرد: توجه به فرامین و سیره عملی ائمه معصومین(علیهم السلام) بویژه امام رضا(علیه السلام) و عمل به آن، آثار بسیار ارزنده ای را هم در زندگی فردی و هم در جامعه به ارمغان می آورد به طوری که زمینه وحدت و یکپارچگی و دوری از رذایل اخلاقی را فراهم می کند.

مبلغ حوزه "توجه به دعا و زیارت و سوگواری برای امام حسین(علیه السلام)"را از جمله سفارش های امام رضا(علیه السلام) دانست و گفت: از جمله آثار دعا این است که زمینه معرفت و شناخت خداوند را فراهم نموده، موجب افزایش رابطه انسان با خدا و قرب الهی می شود، لازم به ذکر است که ارتباط به خدا، رذایل اخلاقی و مفاسد اجتماعی را کاهش می دهد.

 احمدی با استناد به روایتی از امام رضا(علیه السلام)، سلاح پیامبران را "دعا" نامید و افزود: انسان بواسطه دعا به نیازمندی خود در پیشگاه خداوند اعتراف کرده و از خودخواهی و غرور دوری می کند.

وی در پایان ضمن تاکید بر مراقبت بر ایمان و دینداری تصریح کرد: امام رضا(علیه السلام) به نقل از پدران خود از پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه) فرمودند: "ایمان یعنی شناخت قلبی، اقرار به زبان و عمل با اعضا و جوارح" چنان که برای رسیدن به کمال و رستگاری، معرفت و شناخت نسبت به خدا و ائمه هدی(علیهم السلام) و توجه به دینداری و رعایت تقوای الهی امری ضروری است.