کد مطلب: 66322 تعداد بازدید: ۱۰۷

در مدرسه علمیه کوثر علی آباد کتول بررسی شد:

تفاوت صلح امام حسن با قیام امام حسین عیهما السلام

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۴:۰۴
مدرسه علمیه کوثر(سلام الله علیها) علی آباد کتول نشستی با موضوع «تفاوت صلح امام حسن با قیام امام حسین(عیهما السلام)» را با حضور طلاب مدرسه برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، خانم نرگس رضائی با بیان این که صلح امام حسن(علیه السلام) زمینه ساز قیام امام حسین(علیه السلام) بوده است، به فرمایشی از پیامبر اکرم(صلی الله) اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند؛ «امام حسن(ع) صلحی خواهد کردکه ثوابش برابر است با خورشیدی که بر عالم بتابد بلکه برتر چرا که امام در برابر شقی ترین مردم زمان خویش یعنی معاویه، صبوری کرده و حلم ورزیده است» .

وی در بیان تفاوت های یاران امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) گفت: از ویژگی های یاران امام حسن(علیه السلام) سستی و ضعف در جنگیدن در مقابل دشمن و دفاع از حریم ولایت بود تا آنجا که وقتی برای جنگ با معاویه از آنان درخواست شده بود، اعلام خستگی از جنگ را کردند.

مبلغ حوزه ادامه داد: اما یاران امام حسین(علیه السلام) در رکاب ایشان حرکت کرده و آمادگی فدا کردن جان خود را در راه امام داشتند که همین امر موجب صلح امام حسن و قیام امام حسین(علیهما السلام) شد.

خانم رضائی از جمله دلایل صلح امام حسن(علیه السلام) را اقتضای زمان و مناسب نبودن فضای جامعه برای جهاد، دانسته و افزود: خصوصیت معاویه مقدس مآبی و دینداری ظاهری بود، اگر امام حسن(ع) با وی قصد جنگ می کرد، مردم ساده لوح ستمکاری معاویه را باور نکرده و در کنار امام حاضر نمی شدند.

وی معتقد است که امام حسن(علیه السلام) با صبر و حلم خود، دین اسلام را حفظ کرد.