کد مطلب: 66169 تعداد بازدید: ۱۲۱

به مناسبت روز بزرگداشت مقام آیت الله سید مصطفی خمینی بررسی شد:

پیدایش فقه و اجتهاد در میدان جهاد و هجرت در سیره علمی حاج آقا مصطفی

سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۱:۳۵
خانم فرحناز رجب زاده استاد حوزه گفت: آیت الله سیدمصطفی خمینی بزرگ‏مردی است که فقه و اجتهاد را در میدان جهاد و هجرت محک زده بود و به حقّ پیشرو شهیدان انقلاب زیبنده نام اوست.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، خانم رجب زاده در نشستی که به مناسبت روز بزرگداشت "آیت الله سیدمصطفی خمینی" با حضور شماری از طلاب این مدرسه برگزار شد، بیان کرد: "آیت اللّه سیّدمصطفی خمینی" از جمله شخصیت هایی است که به ‏رغم آوازه بلندش در تاریخ انقلاب اسلامی، هنوز ناشناخته مانده است.

وی افزود: آیت الله مصطفی خمینی بزرگ‏مردی است که فقه و اجتهاد را در میدان جهاد و هجرت محک زده بود و به حقّ «پیشرو شهیدان انقلاب»، زیبنده نام اوست.

استاد حوزه ادامه داد: آیت الله سید مصطفی با کوله ‏باری از علوم و معارف که در مکتب پدر و دیگر بزرگان حوزه آموخته بود، مسیر دشوار مبارزه را پا به پای امام طی کرد.

رجب زاده اظهار کرد: وی کودکی خود را در دامن پدری بزرگوار و مادری پاک ‏سرشت و در محیطی پر از معنویّت و صفا سپری کرد.

وی آیت الله سید مصطفی را یکی از بهترین شاگردان حضرت امام رحمه الله معرفی کرد و گفت: وی آنقدر از هوش سرشاری برخوردار بود که علاوه بر فقه و اصول، در زمانی کوتاه در رشته های فلسفه و کلام نیز به مراتب بالای علمی دست یافت.

مشاور این مدرسه ضمن اشاره به این نکته که آیت الله مصطفی از نوابغ و برجستگان حوزه‏ های علمیّه است، اضافه کرد: وی در زمان کوتاهی در عرصه علم و عمل به مدارج عالی نائل شد و در کنار تحصیل و تدریس علوم اسلامی به تألیف و نگارش نیز می‏ پرداخت.

رجب زاده در بیان سیر و سلوک این فقیه مجاهد خاطرنشان کرد: حاج آقا مصطفی مبارزه با شیطان درونی را امری لازم و پرهیز از تبعیّت هوای نفس را بزرگ‏ترین جهاد می دانست.

وی در پایان با استناد به جمله ای از حضرت امام رحمه الله خطاب به پسرش گفت: در کلامی از امام راحل خطاب به ایشان وارد است که می فرمایند: «من امید داشتم که این مرحوم (حاج آقا مصطفی) شخص خدمت‏گزار و سودمند برای اسلام و مسلمین باشد، ولی تقدیر الهی چیز دیگری بود و هیچ امری نمی‏ تواند قضا الهی را مانع شود».