کد مطلب: 66076 تعداد بازدید: ۱۴۳

یک استاد حوزه بیان کرد:

زنده نگه داشتن حادثه عاشورا و ایجاد شناخت برای مردم؛ یکی از ثمرات مجالس عزاداری اباعبدالله ع

دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴:۴۲
دکتر محمد حکیمی استاد حوزه و دانشگاه، زنده نگه داشتن حادثه عاشورا و ایجاد شناخت برای مردم را به عنوان یکی از ثمرات مجالس عزاداری اباعبدالله علیه السلام معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، دکتر حکیمی در نشست علمی با موضوع «پاسخ به شبهات پیرامون عاشورا» که در جمع طلاب مدرسه علمیه عالی الزهرا سلام الله علیها گرگان برگزار شد، حماسه عاشورا را یک معجزه دانست و بیان کرد: مظلومیت امام حسین علیه السلام در تاریخ بشر، نسبت به ائمه دیگر خاص است به طوری که حضرت با لشکریان بسیار محدود و همراه با اهل بیت خود در مقابل سپاه کفر قیام کرد.

وی در پاسخ به فلسفه سینه زنی، ضمن معرفی برخی کتب معتبر در این خصوص ابراز کرد: زنده نگه داشتن حادثه عاشورا و ایجاد شناخت از جمله ثمرات برپایی مجالس عزاداری برای سید و سالار شهیدان است.

این استاد حوزه ادامه داد: اشک ریختن در مجالس سوگواری امام حسین علیه السلام، اوج محبت و عشق به اهل بیت علیهم السلام را می رساند و موجب فرهنگ سازی درس های عاشورا به خصوص برای جوانان خواهد شد.

حکیمی، اصلاح امور امت را به عنوان مهمترین هدف قیام امام حسین علیه السلام دانست و اشاره کرد: در وصیت امام حسین علیه السلام به برادرش محمد حنفیه آمده است که حضرت هدف قیام خود را اصلاح امور جدش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم معرفی کرد.

وی در تشریح علت صلح نکردن امام حسین علیه السلام با یزید بیان کرد: حضرت با قیام خود موجب بیداری جامعه و مسلمین شد، با صلح ایشان مردم گمان می کردند که همیشه باید با یزید و یزیدیان ساخت، لذا امام با قیامش به انسان ها آموخت که در هر زمانی باید با کفر و باطل مبارزه کرد و تن به ذلت نداد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این شبهه که "حضرت با وجود اینکه می دانست اگر قیام نماید کشته خواهد شد، چرا به این امر مبادرت کرد" گفت: پاسخ به این سوال از بیانات خودِ حضرت فهمیده می شود که فرمودند: «اگر بر روی زمین هیچ پناهگاهی هم نداشته باشم باز با یزید بیعت نخواهم کرد»؛ در شریعت مقدس اسلام نیز بر این اصل تاکید شده است که «اگر حاکم ظالمی به مردم ظلم نماید مردم و علما نباید رضایت به این وضع دهند و باید با او مبارزه نمایند».

حکیمی در معرفی تاریخ نگاران واقعه عاشورا خاطرنشان کرد: علاوه بر حضرت زینب و امام زین العابدین علیهما السلام، خبرنگاری به نام حُمِید بن مسلم که از طرف عبیدالله مأموریت داشت تا تمامی وقایع را با جزئیات آنها ثبت نموده و به او برساند، ضحاک بن عبدالله مشرقی نیز جزء راویان واقعه عاشورا بودند تا آن واقعه را به نسل های بعد منتقل کند.

وی «مقتل ابی مخنف» را قوی ترین مقتل پیرامون واقعه عاشورا نامید و توضیح داد: از معتبرترین منابع در خصوص واقعه عاشورا علاوه بر مقتل ابی مخنف، تاریخ طبری است که این کتاب نیز منبع عاشورایی اش همین مقتل است.

حکیمی در پایان با ذکر برخی تحریفات در واقعه عاشورا، بر تحقیق و پژوهش در این زمینه توصیه کرد.