کد مطلب: 65597 تعداد بازدید: ۱۵۴

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان:

پیام ‌رسانی دین؛ از وظایف اصلی حوزه‎های علمیه/ هیچ صنفی به اندازه صنف طلبگی ارزش الهی و اجتماعی ندارد

یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۷:۱۴
«آیت ‌الله سیدکاظم نورمفیدی» بیان کرد: هیچ صنفی به قدر صنف طلبگی ارزش الهی و اجتماعی نخواهد داشت، کار طلاب انسان ‎سازی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، «آیت ‌الله سیدکاظم نورمفیدی» در همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود مدارس علمیه خواهران این استان گفت: همه باید به مسوولیتی که بر عهده حوزههای علمیه و طلاب است توجه کنند.

وی تحصیل، تهذیب و تبلیغ را سه وظیفه طلاب علوم دینی دانست و توضیح داد: تحصیل و تهذیب مقدمه تبلیغ طلبهها است تا بتوانند پیام خداوند را به مردم و جهانیان برسانند،از این رو،تبلیغ اهمیت دارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار کرد: پیام رسانی، وظیفه اصلی حوزههای علمیه است؛ حوزههای علمیه پیام خداوند، پیامبر(ص) و ائمه(علیهم السلام) را به مردم میرسانند، همان طور که انبیاء و اولیاء پیام رسان بودند وظیفه طلاب نیز پیام رسانی است با این تفاوت که انبیاء پیام را از طریق وحی به مردم می رساندند اما طلاب از طریق تحصیل و تهذیب پیام خداوند را به مردم می رسانند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: تحصیل و تهذیب در حوزههای علمیه وسیله ای است تا از طریق آن احکام الهی را به دست بیاوریم و به اجتهاد برسیم، در واقع اجتهاد یعنی یک طلبه به توانمندی ای برسد که با مراجعه به قرآن و احادیث حکم خداوند را دریافت کرده و به مردم برساند.

وی ضمن تاکید بر تحصیل و تهذیب، توصیه کرد: طلاب نمیتوانند به تهذیب بیتوجه باشند، باید در حد توان درصدد تهذیب باشند تا پیام خداوند را به مردم رسانده و براساس آن مردم را راهنمایی نمایند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه کار حوزه علمیه تربیت روضه خوان نیست، اذعان کرد: بسیاری از بزرگان اعم از شیخ کلینی، شیخ صدوق، ملاصدرا و امثال آنان روضهخوان نبودند، بلکه با سختی و مشقت های فراوان،  احادیث و روایات ائمه(علیهم السلام) را جمعآوری کرده و به دست ما رساندند؛ در حقیقت حوزههای علمیه عالمانی آگاه و دلسوخته تربیت میکند که با هر خطری مواجه میشوند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه کسی که پیام را دریافت کند اما تهذیب نداشته باشد به عالم بیعمل تبدیل میشود، تصریح کرد: نقش خواهران طلبه بسیار مهم است، امروز برخی اسلام را در خصوص حقوق زن زیر سوال میبرند و اگر بانوان عالمانه از مبانی اسلام دفاع کنند، بسیار اثرگذار خواهد بود همانطور که شهید مطهری از حجاب دفاع کردند.

وی با بیان اینکه هیچ صنفی به قدر این صنف ارزش الهی و اجتماعی نخواهد داشت، ابراز کرد: کار طلاب انسانسازی است؛ لذا اگر طلبهها در حد خود تهذیب نداشته باشند، موثر نیستند.