کد مطلب: 63270 تعداد بازدید: ۱۴۴

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران گلستان :

دعای عرفه مقدمه ای برای معرفت الله است

یکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۶:۴۶
«خانم صدیقه بهرامی» بیان کرد: شناخت و معرفت نفس که بواسطه دعای عرفه ایجاد می شود در واقع حکمت تقدم عرفه بر قربان است به طوری که تمام این اذکار،دعاها و مناجات ها مقدمه ای برای معرفت الله است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان ویژه برنامه دعای پرفیض عرفه را با حضور اساتید، کارکنان و طلاب این مدرسه و نیز جمع کثیری از بانوان شهرستان گرگان برگزار کرد.

در این مراسم، خانم بهرامی بیان کرد: عرفه روز دعا، نیایش، استغفار و روز شناخت است؛ در این روز سفره احسان، کرم و لطف خداوند برای همه انسان ها گسترده شده و هر فردی با توجه به میزان توجه خود از آن بهره مند می شود

وی پیرامون ویژگی دعای عرفه گفت: دعای عرفه که یادگار سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) است، در واقع خلاصه بسیار عمیقی از خداشناسی، معادشناسی، پیامبرشناسی و انسان شناسی است که توجه به مضامین و محتوای بلند این دعا، ظهور و تجلی از حق را به ما نشان می دهد.

معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان ادامه داد: چیزی که از این دعا تاثیر می پذیرد "روح"  ماست که از روح الهی در آن دمیده شده است، لذا اصل تاثیر این دعا بر نَفس های ماست.

بهرامی در بیان چگونگی تاثیر دعا بر نفس انسان و بهره مندی معنوی از دعای عرفه، خودشناسی را مقدمه خداشناسی دانست و افزود: حدیث شریف «من عرف نفسه فقد عرف ربه» دلیل محکمی بر این مطلب است، لذا با خودشناسی راه توبه و اصلاح برای ما میسر خواهد شد.

وی با استناد به آیه 105 سوره مبارکه مائده و سوره قیامت تصریح کرد: خداوند متعال در آیات قرآن کریم از جمله سوره مائده و قیامت به بصیرت انسان بر نَفس خویش توجه داده است، لذا می طلبد که بواسطه دعا و اظهار تضرع و کاستی در محضر ربوبی که ناشی از خودشناسی است، به مقام مظهر اسماء الهی دست یابیم.

استاد حوزه بار دیگر بر خودشناسی و معرفت نفس تاکید نمود و گفت: در روایتی از امیرمومنان علی(ع) وارد است که  می فرمایند؛ «کسی که به نفس خویش جاهل است چطور می تواند دیگری را بشناسد»؛ تا نفس خود را نشناسیم خداوند متعال را نخواهیم شناخت  و تا زمانی که قلب خود را آماده شناخت حضرت حق نکنیم، نمی توانیم اجابت حق را در وجود خود احساس کنیم.

وی اظهار کرد: شناخت و معرفت نفس که بواسطه دعای عرفه ایجاد می شود در واقع حکمت تقدم عرفه بر قربان است به طوری که تمام این اذکار، دعاها و مناجات ها مقدمه ای برای معرفت الله و معرفت الله مقدمه ای برای لقاء و فنا در حضرت حق می باشد.