کد مطلب: 62315 تعداد بازدید: ۱۵۶

معاون آموزش مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان:

دوران امامت امام صادق ع فرصتی مناسب برای نشر و گسترش علم و دانش و دستورات دین

چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷:۱۰
«خانم مریم دوست محمدیان» بیان داشت: «خانم مریم دوست محمدیان» بیان داشت: دوران امامت امام صادق(ع) به عنوان فرصتی مناسب برای نشر و گسترش علم و دانش و دستورات دین بوده است، شناخت سیره و ابعاد مختلف زندگی امام صادق(ع) به انسان ها برای انتخاب بهترین راه و روش زندگی کمک می کند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، «خانم مریم دوست محمدیان» در ویژه مراسم شهادت امام صادق(ع) که از سوی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان و با حضور مدیر، کارکنان و جمعی از اساتید این مدرسه برگزار شد، از دوران امامت امام صادق(ع) به عنوان فرصتی مناسب برای نشر و گسترش علم و دانش و دستورات دین یاد نمود و بیان داشت: سیره و ابعاد مختلف زندگی امام صادق(ع) الگوی کاملی است که شناخت آن به انسان ها کمک می کند بهترین راه و روش زندگی  که همان"صراط مستقیم" است را انتخاب کنند.

وی با بیان این که امام صادق(ع) نقش موثری در گسترش و ترویج فرهنگ تشیع داشته و فقه جعفری در زمان ایشان زنده شد، اذعان کرد: حوزه های علمیه ادامه دهنده رسالت امام صادق و امام باقر(علیهم السلام) است، لذا بیش از هر فردی، طلاب علوم دینی تمسک به این امام نمایند.

معاون آموزش این مدرسه عالی ضمن اشاره به کلام امام خمینی(ره) «ما مفخریم که مذهب ما جعفری است و فقه ما که دریای بی پایانی است یکی از آثار این حضرت است»، ادامه داد: یکی از بزرگان اهل سنت نیز در وصف مقام و جایگاه ایشان می فرمایند: «افضل از امام صادق(ع) نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده است».

دوست محمدیان اذعان نمود: هر یک از ائمه اطهار(علیهم السلام) مظهر یکی از اسماء الهی هستند، امام جعفر صادق(ع) نیز ملقب به صادق بوده و همگان را به صدق دعوت می نمودند.

وی «صداقت» را از مهمترین فضائل انسانی دانست و توضیح داد: این واژه در تفاسیر دارای دو مفهوم می باشد؛ یکی راستگویی که مربوط به سخن و کلام بوده و دیگری راستی که به عمل،باور و نیت انسانها برمی گردد؛ لذا معلوم می شود که صداقت هم باید در گفتار و هم در عمل و نیت همراه انسان باشد.

استاد حوزه ضمن اشاره به اهمیت «صدق» که در آیات و روایات عدیده ای نیز پیرامون آن صحبت به میان آمده است، افزود: براساس آیه 80 سوره مبارکه اسراء دخول و خروج انسان در هر کاری صداقت معرفی شده است.

دوست محمدیان با بیان این که دعوت به صدق از وصایای نبی مکرم اسلام(ص) به امیرمومنان علی(ع) بوده است، با توجه به روایات ائمه(علیهم السلام) در واقع ملاک ایمان و نشانه دینداری صداقت معرفی شده است.

عضو هیات امناء این مدرسه ضمن بیان روایاتی دیگر به بررسی آثار داقت پرداخت.