کد مطلب: 61699 تعداد بازدید: ۱۳۵

مسئول پاسخگویی به استفتائات دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی:

افزایش ایمان در انسان موجب عدم اصابت حوادث عالم به او خواهد شد

سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۶:۵۲
«خانم سیده طاهره موسوی»: اگرانسان به لحاظ ایمانی رشد کرده وارتفاع پیدا کند حوادث عالم اورا در بر نمی گیرد، لذا افزایش ایمان درانسان موجب عدم اصابت حوادث عالم به او خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، «خانم سیده طاهره موسوی» در نشست با مبلغین مدارس علمیه خواهران استان که به همت مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان برگزار شد، به شرح فرازهایی از دعای روز پنج شنبه پرداخت و بیان داشت: در هر تقاضایی، مهم این است که داعی موضوع طلب را بیان نموده و بدان دقت داشته باشد که این نکته در دعای روز پنج شنبه به خوبی فهمیده می شود.

وی با اشاره به فرازهای ابتدایی این دعا، بیان کرد: در ابتدای دعا دو نکته حائز اهمیت وجود دارد که درخواست بنده باید در وسعت کرم و طاقت نعم خداوند بوده، نه اینکه در وسعت ظرف محدود بنده باشد.

مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی بانوان اولین درخواست بنده از خداوند در دعای روز پنج شنبه را عطای سلامتی دانست و توضیح داد: مراد از سلامتی در اینجا، علاوه بر سلامتی جسمانی؛ سلامتی فکری، عقلی و ایمانی است.

موسوی با اشاره به دومین فراز این دعا «خدایا! توفیق عبادتی عنایت فرما که بواسطه آن مستحق بالاترین جزاء شوم»، بیان کرد: با توجه به این عبارت، معلوم می شود که جزاء در پرتو عبادات عطا شده است و مراد از عبادت نیز هرگونه گفتار و رفتاری است که با هدف رضای خداوند باشد، لذا می توان همه احکام عبادی-توصلی را به نحو تعبدی انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: ما بر اساس این دعا «وسعت رزق حلال» را طلب می کنیم که علاوه بر رزق مادی مایحتاج معنوی را نیز در برمی گیرد.

استاد حوزه و دانشگاه علم به عنوان یکی از ارزاق معنوی را به دو نوع ینفع و لاینفع تقسیم کرد و تشریح نمود: علم ینفع نور بوده و پرده ها را از مقابل چشم انسان برمی دارد اما از علم لاینفع که همان حجاب اکبر است، باید به خدا پناه برد.

استاد حوزه و دانشگاه درخواست امنیت در همه مواقف خوف از جمله هنگام بلایای طبیعی، شب اول قبر و موقع احتضار و غیره را از دیگر درخواست های انسان در این دعا دانست.

موسوی با بیان این که افزایش ایمان در انسان موجب عدم اصابت حوادث عالم به او خواهد شد، به بیان اهمیت مسائل شرعی پرداخت و اذعان نمود: همانگونه که بر مردم واجب است احکام مورد ابتلا خود را بیاموزند، بیان آن نیز برکسانی که حکم و مسائل شرعی را می دانند، واجب است.

خانم موسوی در پایان نکاتی که در بیان احکام و مسائل شرعی لازم است مبلغین رعایت نماید، را مطرح کرد.