کد مطلب: 61483 تعداد بازدید: ۱۴۹

مدیر ساماندهی و نظارت حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

قرآن احیاگر انسانیت انسان هاست

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰:۰۵
«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» گفت: ماه مبارک رمضان بهار قرآن است، همانگونه که فصل بهار، موسم رویش و روییدن است و طبیعت جان تازه ای می گیرد؛ در بهار قرآن نیز جان و حقیقت انسان زنده می شود به طوری که قرآن احیاگر انسانیت انسان هاست.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، «محفل انس با قرآن» از سوی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان با سخنرانی «سیده نفیسه حسینی واعظ» در جمع اساتید، کادر و طلاب مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) و نیز عموم بانوان این شهرستان برگزار شد.

خانم حسینی واعظ با استناد به آیه 185 سوره مبارکه بقره بیان داشت: ماه مبارک رمضان بهار قرآن است، همانگونه که فصل بهار، موسم رویش و روییدن است و طبیعت جان تازه ای می گیرد؛ در بهار قرآن نیز جان و حقیقت انسان زنده می شود به طوری که قرآن احیاگر انسانیت انسان هاست.

وی افزود: ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی خداست و زمینه رسیدن به قرب الهی در این ماه فراهم می گردد چراکه انتهای این ماه عبودیت و فطرت بندگی است، لذا کسی که در این مسیر حرکت کند با انجام عمل نیک و عبادت زیاد به منزلگاه معنویت می رسد.

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان ادامه داد: با توجه به اینکه ماه رمضان، ماه بهره برداری عملی از نعمات خاص خداوند است، لذا خداوند ماه شعبان را فرصتی برای تزکیه روح جهت استفاده بهتر و سریع نعمات الهی در این ماه مبارک قرار داده است.

خانم حسینی واعظ در ادامه با استناد به خطبه پیامبر اکرم(ص) در آخرین جمعه ماه شعبان گفت: «نبی مکرم اسلام(ص) در این خطبه ماه رمضان را از بهترین ماه ها نامیده است به طوری که نَفَس های روزه داران در این ماه ثوابِ تسبیح و ذکر خدا و خواب آنان ثواب عبادت را بدنبال دارد.

وی بر تلاوت قرآن کریم در این ماه تاکید داشت و ابراز نمود: در روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) وارد است که می فرمایند: «پاداش خواندن یک آیه از قرآن در این ماه به اندازه ختم قرآن در ماه های دیگر است».

استاد حوزه با بیان این که قرآن کتاب عظیمی است که خداوند متعال در برخی از آیات نورانی وحی، آن را از زبان خودش معرفی کرده است، اذعان کرد: این کتاب، یک کتاب عادی نیست بلکه کلام الهی است و همواره تازه مانده و در حال رشد است و دلیل آن این است که خدای متعال از طریق این کتاب با بشر سخن می گوید.

حسینی واعظ خاطر نشان کرد: با توجه به جایگاه رفیع قرآن، برخورد با آن دارای آداب و ویژگی های خاصی است که باید مورد توجه قرار گیرد به طوری که در گام اول باید احترام ظاهری قرآن رعایت شود و در گام بعدی توجه به تلاوت آیات وحی است.

وی با استناد به سخنی از حضرت زهرا(س) به ویژگی هایی از قرآن اشاره کرد و عنوان نمود: از جمله آن ویژگی ها عبارت است از؛ قرآن عهد خدا در میان بندگان است، دلائلش روشن و آشکار است، آیه هایش از امور نهانی کتاب پرده بر می دارد و برهانی است که ظواهرش روشن است.

مبلغ نهاد رهبری ضمن بیان سایر ویژگی های قرآن، بر آثار همراهی با قرآن اشاره کرد و گفت: در روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) وارد شده است که «زنگار باطن انسان ها با تلاوت قرآن زدوده می شود»، لذا ضمن توجه به برگزاری جلسات و محافل قرآنی، باید تلاش کنیم این جلسات توام با فهم و تدبر در قرآن باشد.