کد مطلب: 60446 تعداد بازدید: ۱۶۴

استاد حوزه:

ماه رمضان، تمرینی برا ی تحکیم اراده است

سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸:۰۰
«حجت الاسلام خطیر» گفت: ماه رمضان تمرینی برای تحکیم اراده است که امتیاز خاص روزه ماه رمضان در مقایسه با سایر واجبات، عدم ریا در آن است.

«حجت الاسلام علی خطیر» در نشست اخلاقی که به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان در مدرسه علمیه حضرت صدیقه فاطمه (س) گرگان برگزار شد، بیان کرد: انسان به جهت اشتغال به دنیا از حقیقت اصیل خود باز می ماند، همانند کودکی که به جهت سرگرمی بازی از اصل غافل می ماند.

وی ادامه داد: از نظر حق تعالی این روال و اشتغال مدام به دنیا به نفع ابدیت انسان نیست، به همین علت طرحی را تدبیر کرده که انسان به سوی او باز گردد.

استاد حوزه تاکید کرد: عبادات در احکام فقهی امور تعبدی است نه تاسیسی، یعنی آگاهی به اسرار عبادات عموما وجود ندارد، ممکن است که به طور اجمال حقیقت را درک کنیم اما چون خالق آن نیستیم متوجه اصل و حکمت خلقت آن نمی شویم.

حجت الاسلام خطیر با بیان این که ماه رمضان تمرینی برای تحکیم اراده است، تصریح کرد: امتیاز خاص روزه ماه رمضان در مقایسه با سایر واجبات، عدم ریا در آن است، در روایات آمده است که خداوند می فرماید: «روزه برای من است» و این امساک در خوردن، تمرین است در ترک بعضی اعمال که باعث تقویت اراده می شود.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان همه مهمان خداوند هستند، چه روزه دار باشند و چه نباشند.

کارشناس مذهبی با بیان این که در روایات به مغضوب بودن شکم پر اشاره شده است، تصریح کرد: در هر مهمانی، میزبان در  تلاش است که با بهترین خوراکی ها از مهمان پذیرایی شود اما مهمانی خدا با شکم خالی است، گویا شکم پر خیلی خوب نیست.

حجت الاسلام خطیر با توصیه بر این که ماه مبارک امسال متفاوت از ماه رمضان های دیگر باشد، گفت: یک ماه تمرین و ممارست در بندگی، فرصتی است که انسان را آماده می کند تا در بقیه سال راحت تر به بندگی خدا ادامه دهد.