کد مطلب: 60021 تعداد بازدید: ۱۸۹

مدیر بنیاد امامت شعبه شمال کشور:

اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان عج است

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴:۲۹
«حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری» گفت: اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان(عج) است و طبیعتا هر مقدار معرفت انسان نسبت به امام عصر(عج) بیشتر باشد به عظمت آن بزرگوار بیشتر پی خواهد برد.

«حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری» در جمع اساتید، مبلغین، طلاب و بانوان حاضر در جلسه اخلاق مدرسه علمیه سعدیه رامیان به تبیین ضرورت اثبات وجود امام در بحث مهدویت اشاره کرد و بیان داشت: در روایات اشاره شده است که طول غیبت حضرت مهدی(عج) باعث به وجود آمدن شک و شبهه در قلوب افراد متزلزل می شود، بنابراین اثبات وجود امام عصر(عج) نکته مهمی است که در بحث مهدویت نقش بسزایی دارد.

وی قرآن را بهترین سند برای اثبات هر مطلب علمی و دینی معرفی کرد و افزود: آیات متعددی در قرآن کریم، ضرورت وجود حجت الهی را در میان مردم بیان می کند.

مدیر بنیاد امامت شعبه شمال کشور به تفسیر آیات 73، 105 و 150 سوره انبیاء پرداخت و اظهار داشت: طبق این آیات، روزی صلح و راستی بر سراسر جهان سایه خواهد افکند و ظلم و بیداد از روی زمین برچیده می شود و چون در زمان هیچ یک از انبیاء و امامان قبلی چنین اتفاقی نیفتاده، باید این امر در آینده واقع شود که براساس روایات متعدد، این وعده های الهی با ظهور امام مهدی(عج) تحقق خواهد یافت.

حجت الاسلام اسفندیاری در بیان تفسیر آیه 71 اسراء، اذعان نمود: براساس این آیه روز قیامت از هر فردی درباره امام به حق سوال می شود که اگر معتقد به آن بوده رستگار خواهد شد، لذا باید در هر زمانی امامی واجب الاطاعه وجود داشته باشد و مردم با اراده و اختیار او را به عنوان رهبر خود برگزینند تا به رستگاری برسند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به تبیین وظایف منتظران ظهور پرداخت و تشریح کرد: اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان(عج) است و طبیعتا هر مقدار معرفت انسان نسبت به امام عصر(عج) بیشتر باشد به عظمت آن بزرگوار بیشتر پی خواهد برد.

کارشناس مسائل مهدویت تلاش برای برطرف کردن مفاسد اجتماعی از طریق امر به معروف و نهی از منکر، تربیت نسل دینی و آماده سازی برای ظهور را از دیگر وظایف منتظر واقعی دانست زیرا تا زمینه ظهور فراهم نگردد امکان ظهور میسر نخواهد شد.

حجت الاسلام اسفندیاری ضمن پاسخگویی به شبهات دیگری پیرامون مسائل ظهور و اینکه در مسائل اعتقادی نمی توان به خبر واحد اعتنا کرد خصوصا اگر با مسلّمات دینی معارضه داشته باشد، یکی از معیارهای بررسی احادیث را ارائه آن به قرآن برای سنجش سازگاری یا عدم سازگاری برشمرد.

وی ادامه داد: اگر کسی برای خود پرچم بر افرازد و بدون دعوت به اصل دین و زمینه سازی برای ظهور حضرت(عج) قیام کند، قیامش طاغوتی است نه قیامی که با اجازه امام عصر(عج) و بلکه فرمان وجوبی ایشان به عنوان زمینه سازی ظهور جهانی آن حضرت باشد.