کد مطلب: 60013 تعداد بازدید: ۱۷۵

مبلغ بعثه مقام معظم رهبری:

اعتقاد به وجود مصلح جهانی باید با جان انسان گره بخورد

پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۸:۵۹
«خانم طاهره سادات موسوی» بیان داشت: القاب و عناوین بلندی که در زیارت آل یاسین و دعای ندبه خطاب به حضرت حجت(عج) بیان شده است باید جزء معتقدات انسان شود، یعنی اعتقاد به وجود مصلح جهانی باید با جان انسان گره بخورد.

«خانم طاهره سادات موسوی» در ویژه مراسم نیمه شعبان که از سوی مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان با حضور اساتید، کارکنان، طلاب و نیز شماری از بانوان این شهرستان برگزار شد، بیان داشت: اعتقاد به ظهور مصلح جهانی حضرت مهدی(عج) از جمله مسائلی است که شیعه و سنی بدان معتقدند هرچند در کم و کیف آن اختلافاتی بین این دو فرقه وجود دارد ولی در اصل این وعده الهی متفقند.

وی با اشاره به فرازهایی از زیارت مقدس آل یاسین افزود: اگر کسی با توجه کافی و حضور دل به حضرت سلام کند، در واقع به امام حی و حاضر سلام می دهد نه امام غایب؛ لذا اگر غیبتی وجود دارد از حجاب انسان می باشد. همچنین مراد از «باب الله» در این زیارت مقدسه، امام معصوم است.

مبلغ بعثه مقام معظم رهبری ادامه داد: القاب و عناوین بلندی که در زیارت آل یاسین و دعای ندبه خطاب به حضرت حجت(عج) بیان شده است باید جزء معتقدات انسان شود، یعنی اعتقاد به وجود مصلح جهانی باید با جان انسان گره بخورد.

خانم موسوی اذعان نمود: بخش عمده ای از نقص ما در دوران غیبت بدین جهت است که مقام خلیفة اللهی مورد شناسایی قرار نگرفته است.

وی در تشریح معنای «قطب عالم» گفت: تمام سالکین اِلی الله براین باورند که جهان دارای قطب است. شیعه قائل به مقام ولایت است به طوری که کسی که در تکوین ولایت دارد، در تشریع و نیز در ظاهر و باطن نیز ولایت دارد به طوری که عالم در محضر اوست.

مسئول پاسخگویی به مسائل شرعی دفتر مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: اعتقاد به امام زمان(عج) یعنی ظاهر و باطن ما همیشه در محضر ولی عصر است، امام زمان(عج) مظهر اوصاف الهی، مظهر هوالعلیم، هو القدیر، هوالحکیم و ...است.

خانم موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که جهان هستی دارای عوالمی است، افزود: عالمی قبل از آمدن به دنیا و عالمی که بعد از مرگ پیش رو داریم و هر کدام خاصیت خاص خود را دارد، رابطه این عوالم رابطه محیط و محاط است.

وی با اشاره به سیر رشد و تکامل انسان در عالم رحم افزود: رابطه دنیا نسبت به عالَم بعد، همچون رابطه آن با عالَم رحم است. همانگونه که کمبودهای عالم رحم در دنیا جبران نمی شود کمبودهای عالم دنیا هم در عالم بعد از دنیا که وسیعتر از این دنیاست جبران نخواهد شد.

استاد دانشگاه ادامه داد: در عالم دنیا باید برای تکامل روح و رشد بُعد انسانی دقت شود، باید در این عالم روح را بپرورانیم، برای آن چشم، قلب و دست و پا بسازیم. هرچند ممکن است همچون عالم رحم حرمان نداشته اش را احساس نکنیم و خود را بی نیاز از اینها بدانیم ولی وقتی وارد عالم دیگر می شویم به ضرورت وجود آنها پی خواهیم برد.

موسوی گفت: فرمول هایی بر نظام هستی حاکم است به طوری که عالَم رحم برای پرورش بُعد جسمانی، دنیا برای پرورش بُعد روحانی و عالم آخرت برای نتیجه است، آنچه در این بین مهم است پرورش و تقویت بُعد روحانی است.

وی تصریح کرد: دنیا در قطعات زمانی و در مکان های مختلف دارای آثار مختلف است به طوری که بین ماه  های دوازده گانه سال، ماه شعبان و رجب زمینه ساز ماه مبارک رمضان است. ماه شعبان، ماه رسول خدا(ص) نامیده شده است لذا برای کسانی که می خواهند در ضیافت الله حضور به هم رسانند باید آن لباس را در این ماه تهیه نمایند.

مشاور حوزه و دانشگاه با تاکید بر این که سعی کنید از زمان ها بهره معنوی کافی را کسب نمایید، اذعان کرد: همان گونه که فصل های گوناگون در رشد طبیعت تاثیر گذارند، زمانها نیز در آثارشان برای رشد و کمال انسان متفاوتند.

موسوی در پایان گفت: از جمله اَعمال شب نیمه شعبان؛ محاسبه نامه اعمال است، اگر چیزهای نادرستی در آن ثبت شده است با دعا، توبه و استغفار می توان آن را پاک نمود.