کد مطلب: 59083 تعداد بازدید: ۱۴۱

رئیس مرکز پژوهشی الزهراء(س) گرگان:

افتتاح اولین مرکز پژوهش های اسلامی در استان گلستان افتتاح می شود

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰:۲۴
«خانم مریم بیگم میرکریمی» در جمع اصحاب رسانه اعلام کرد: مرکز پژوهش های اسلامی و سطح ۴ حوزه علمیه خواهران در مدرسه عالی و مرکز تخصصی الزهرا (س) گرگان افتتاح می شود.

«خانم مریم بیگم میرکریمی»، در نشست خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران استان برگزار شد، گفت: فعالیت های مدرسه علمیه الزهراء(س) این شهر از سال 60 مراحلی را طی کرده و امروز پس از موفقیت در امور پژوهشی و تأسیس سطح دو و سه، شاهد افتتاح سطح چهار و مرکز پژوهشی هستیم.

 وی افزود: از سال 76 که حوزه علمیه خواهران از سوی مرکز مدیریت تشکیل شد تا به امروز، خواهران زیادی فارغ التحصیل شدند که برخی از آنان در نهادهایی همچون مراکز دانشگاهی و آموزش و پرورش و غیره شروع به فعالیت کردند و از ظرفیت برخی از آنان نیز استفاده نشد.

 مدیر این موسسه عالی و تخصصی گفت: مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران تلاش می کند با ایجاد مرکز پژوهش های اسلامی از ظرفیت فارغ التحصیلان در زمینه تولید علم، پاسخ دادن به مسائل اختصاصی بانوان و مسائل روز جامعه بهره گیرد.

 میرکریمی با بیان این که بحث از مرکز پژوهشی امر تازه ای در حوزه های علمیه نیست خاطرنشان کرد: در امر پژوهش در حوزه های علمیه بزرگانی داشته ایم که شاهد بر این مدعا، آثار به یادگار مانده از آنان است. زمانی که دانشگاهی وجود نداشت تحقیق و پژوهش در حوزه ها وجود داشته است همچون؛ کتاب رسائل و مکاسب شیخ انصاری که عمیق، زیبا و بادقت پژوهش، مطالب را بررسی می کند.

وی اظهارکرد: این مرکز طلبه های پژوهشگر را تجمیع کرده تا بتواند به نیازهای علمی و تخصصی مراکز و نهادهای حوزوی و غیرحوزوی پاسخ دهند؛ علاوه براین ارتقاء سطح پژوهشگران، ارتقاء سطح تعامل با مراکز پژوهشی، تربیت عوامل انسانی متخصص، مشاوره علمی به طلاب مراکز دیگر، برگزاری همایش ها و نشست های علمی و کرسی های آزاداندیشی از دیگر اموری است که در این مرکز پیگیری و اجرا خواهد شد.

 رئیس این مرکز پژوهشی، مسئله شناسی و اولویت بندی کردن موضوعات پژوهشی به لحاظ بومی را از دیگر اهداف این مرکز پژوهشی دانست.

میرکریمی ضمن معرفی موسس این مدرسه علمیه و عالی و تخصصی و مرکز پژوهشی به اهداف ایشان نیز اشاره کرد و گفت: آیت الله نورمفیدی همیشه معتقد بودند که خانم های دین شناس و مسلط بر توانمندی تبلیغی، پاسخگو به نیازهای علمی و معرفتی جامعه هم در داخل کشور و هم در عرصه های بین المللی تربیت شوند چراکه خانم ها بهتر از هر کسی در اسلام می توانند از حقوق  خود دفاع کنند.

وی در خصوص راه اندازی سطح 4 حوزه علمیه خواهران برای نخستین بار در استان گفت: سطح 4 یا همان تخصصی تنها در 10 استان راه اندازی شده است و در حال حاضر 5 طلبه در رشته فقه و اصول با گرایش فقه خانواده مشغول به تحصیل هستند.

 استاد حوزه بیان کرد: در این مرکز و در سطح دو، 118 نفر مشغول به تحصیل هستند و بیش از 450 نفر هم فارغ التحصیل شده اند. در سطح سه نیز 280 نفر مشغول به تحصیل بوده و 41 نفر فارغ التحصیل شدند.

میرکریمی عنوان نمود: دانش آموختگان سطح سه، در سه رشته فقه و اصول، تفسیر و کلام مشغول به تحصیل هستند.

 گفتنی است، مرکز پژوهش های اسلامی و سطح 4 حوزه علمیه خواهران الزهرا (سلام الله علیها) روز چهارشنبه هفته جاری و با حضور معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران سراسر کشور و نماینده ولی فقیه در استان گلستان افتتاح می شود.