کد مطلب: 59014 تعداد بازدید: ۱۹۵

نماینده ولی فقیه در گلستان:

حوزه های علمیه بیش از هر زمان دیگری به مراکز تحقیق و پژوهش نیاز دارند

یکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱:۴۴
نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری، حوزه های علمیه به مرکز تحقیق و پژوهش نیاز دارند.

«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی»، نماینده ولی فقیه در گلستان، در مراسم افتتاح مرکز پژوهش های اسلامی در مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء (س) گرگان گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری، حوزه های علمیه به مرکز تحقیق و پژوهش نیاز دارند.

 وی با اشاره به سفارش قرآن به امر تحقیق و پژوهش افزود: در آیات قرآن کریم به شدت به مسئله تحقیق و پژوهش تشویق شده ایم اما متأسفانه شاید از این رهنمود قرآن غافل مانده ایم و آن طور که باید به آن توجه نکرده ایم.

 نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به برخی تعابیر قرآنی، بیان کرد: تعقل، تامل، تفکر و تدبر در قرآن بارها مورد تأکید قرار گرفته که نشان از این دارد که حتی در مورد قرآن کریم هم دعوت به تفکر و تدبر شده ایم.

 آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: تحقیق و پژوهش ضرورت حوزه های علمیه است، گرچه امروز در همه حوزه ها از جمله سیاست و اقتصاد هم پژوهش مورد نیاز است؛ اگر پژوهش نباشد و بدون علم کاری انجام شود، فساد آن بیش از صلاح آن خواهد بود.

 وی با بیان اینکه خیلی از کارها روی یک مبنای درست علمی قرار ندارد، به مقوله کشاورزی و وضعیت آن در این استان اشاره کرد و گفت: منطقه ما منطقه ای کشاورزی است، همیشه هم گفتم با این نوع کشاورزی مخالفم چون علمی نیست و روز به روز شرایط در حال بدتر شدن است، کود و سم توزیع کردن، کاسبی است نه کار.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: دنیا، حرف ها، نیازها و سوال ها عوض شده است؛ نمی توانیم مانند 100 سال و 50 سال قبل به سوالات پاسخ دهیم. از سوی دیگر پژوهش نیاز به آزادی دارد، محقق نباید بترسد؛ اگر در تحقیقات به چیزی رسید نباید بترسد و باید بتواند آن را ابراز کند.

 آیت الله نورمفیدی گفت: متأسفانه در حوزه های علمیه امروز در این زمینه مشکل داریم، پژوهش و تحقیق آزادی نیاز دارد، قطعا پژوهش و تحقیق راه، شیوه و برنامه و فرآیند خاص خود را دارد.

 وی خطاب به خواهران و برادران در حوزه های علمیه، گفت: باید خدا را شاکر باشید که این درب به روی شما گشوده شده و این حرکت مبارکی است.