کد مطلب: 58985 تعداد بازدید: ۱۸۲

استاد حوزه اذعان کرد:

فاصله گرفتن انسان از دستورات قرآن و سیره ائمه علیهم السلام؛ علت عمده ناهنجاری های جامعه

یکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۵:۱۰
«خانم مریم دوست محمدیان» بیان داشت: تمسک به قرآن که نبی مکرم اسلام(ص) در حدیث ثقلین بدان سفارش نموده است جز با عمل به دستورات آن کافی نخواهد بود. علت عمده ناهنجاری ها در جامعه، فاصله گرفتن انسان از دستورات قرآن و سیره ائمه (علیهم السلام) است.

«خانم مریم دوست محمدیان» در مراسم شهادت امام موسی کاظم(ع) که از سوی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان در جمع کارکنان و اساتید این مدرسه برگزار شد، با اشاره به آغاز «ماه رجب» بیان داشت: ماه رجب، ماه اولیای الهی است و رحمت پروردگار عالم در این ماه، تجلی خاص می یابد.

وی افزود: ائمه اطهار(علیهم السلام) به عنوان انسان های کامل و مقرّبین درگاه الهی، صفات کمالیه را دارا بوده و مصداق آیه «إنّی جاعلً فی الأرض خلیفه» و تجلی اسم اعظم الهی هستند.

مدیر مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان ادامه داد: امام موسی کاظم(ع) را از این رو «کاظم» می نامند که در ایشان ویژگی «کظم غیظ» جلوه بسیار خاصی پیدا نمود. حضرت با توجه به شرایط خاص دوران زندگانی خود، حلم و بردباری پیشه نمود.

دوست محمدیان اذعان نمود: امروزه با توجه به ایجاد ناهنجاری های مختلف در جامعه، آستانه صبر و تحمل مردم بسیار کم شده است؛ لذا باید همه ما با بهره گیری از سیره امام موسی کاظم(ع) و سایر ائمه هدی(علیهم السلام) این ویژگی را در خود تقویت نماییم تا مسیر کمال را به خوبی طی کنیم.

وی گفت: براساس روایت نبی مکرم اسلام(ص) که می فرمایند: «مَثَل اهل بیتم در بین شما همانند کشتی نوح در میان قوم نوح است، هر کس سوار بر آن شود، نجات یافته و هرکس از آن تخلف کند غرق می شود»؛ اگر انسان بخواهد در جامعه نشاط و آرامش داشته باشد باید سوار بر این کشتی شود و این مهم جز در سایه شناخت سیره ائمه معصومین(علیهم السلام) و عمل به دستورات آنان ممکن نخواهد بود.

استاد حوزه با بیان این که تمسک به قرآن که نبی مکرم اسلام(ص) در حدیث ثقلین بدان سفارش نموده است، جز با عمل به دستورات آن کافی نخواهد بود، اذعان نمود: علت عمده ناهنجاری ها در جامعه، فاصله گرفتن انسان از دستورات قرآن و سیره ائمه (علیهم السلام) است.

دوست محمدیان با استناد به توصیه های امام موسی کاظم(ع) خطاب به فرزندش عنوان کرد: در وصیت امام موسی کاظم(ع) به فرزندش وارد است که «هرگاه شخصی در گوش راست تو سخن ناسزایی را زد و باعث رنجش تو شد و چند لحظه بعد در گوش چپ تو گفت من این حرف را نزدم از او بپذیرید». اینها، شمه ای از سیره امام موسی کاظم(ع) است که توجه و عمل بدانها برای رسیدن به کمال انسانی لازم و ضروری است.