کد مطلب: 58219 تعداد بازدید: ۱۷۰

استاد حوزه:

تعبیر ماه رجب به «رجب المرجب» به خاطر عظمت و جلالت این ماه است

دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۳:۵۸
خانم فرحناز رجب زاده» بیان داشت: تعبیر ماه رجب به «رجب المرجب» به خاطر عظمت و جلالت این ماه است. به تعبیر نبی مکرم اسلام(ص) ماه رجب ماه استغفار امت می باشد.

«خانم فرحناز رجب زاده» در نشست تربیتی-اخلاقی که به مناسبت آغاز سال جدید در جمع طلاب مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان برگزار شد، بیان داشت: تقارن فصل بهار با ماه رجب را باید غنیمت شمرد و از لحظه لحظه آن نهایت بهره را برد. با دقت در سیره علمای عظام بدست می آید که آنان جهت آمادگی برای دریافت درست ماه مبارک رمضان، از ماه ها قبل به مواظبت و مراقبت می پرداختند تا به نتیجه شایسته این ماه دست یابند.

وی در تشریح فضیلت و عظمت ماه رجب گفت: تعبیر ماه رجب به «رجب المرجب» به خاطر عظمت و جلالت این ماه است. به تعبیر نبی مکرم اسلام(ص) ماه رجب ماه استغفار امت می باشد.

استاد حوزه ادامه داد: در فضیلت و برکات ماه رجب و دو ماه پس از آن، روایات بسیاری از پیامبر مکرم اسلام(ص) و ائمه هدی(علیهم السلام) وارد است که حاکی از اهمیت توجه به این ایام می باشد.

رجب زاده با بیان این که به ماه رجب «أصبّ» به معنای «اصابت رحمت مداوم خداوند» نیز گفته می شود، اذعان نمود: ماه رجب ماه خداست و در آن رحمت الهی بر بندگان گسترده است.

وی ضمن شرح فرازهایی از دعاهای ماه رجب و تاکید بر قرائت آن، به اعمال این ماه اشاره کرد و گفت: از جمله اعمال ماه رجب، سفارش به روزه داری است. فضیلت روزه داری در این ماه آنقدر اهمیت دارد که برای افرادی که معذور از روزه هستند، توصیه به ذکر تسبیحات و دادن صدقه شده است که ثوابی برابر با روزه داری برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.

گفتنی است در ابتدای این نشست، پیام تبریک «حجت الاسلام و المسلمین بهجت پور» مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور به مناسبت سال نو قرائت شد.