کد مطلب: 57510 تعداد بازدید: ۲۰۴

نماینده ولی فقیه در استان گلستان اذعان کرد:

صداقت و اداء امانت؛ معیار اصلی در شناخت انسان ها

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۷:۰۲
«آیت الله سید کاظم نورمفیدی» گفت: براساس روایات عدیده از ائمه معصومین(علیهم السلام)، مسلمانی به کثرت عبادت نیست بلکه معیار اصلی در شناخت انسان ها «صداقت و اداء امانت» است.

«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» در ابتدای درس خارج فقه خود گفت: از جمله مسائلی که در مبانی دینی به عنوان وظیفه و تکلیف مشخص شده است، «اقتدا به رسول مکرم اسلام(ص)» است.

وی الگوطلبی را یکی از نیازهای فطری انسان دانست و افزود: قرآن کریم این نیاز فطری را پاسخ داده و از پیامبر اسلام(ص) با تعبیر «اسوه» نام برده است. لذا تبعیت از ایشان به عنوان الگو برای همگان لازم می آید.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان توضیح داد: در روایتی از امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) وارد است که پیامبر اسلام(ص) در معرفی شبیه ترین انسان به خود، ویژگی هایی را بیان نمودند. از جمله این ویژگی ها؛ احسن الخُلق است، یعنی در همه زمینه های اخلاقی به معنای عام کلمه، به حضرت رسول(ص) شباهت دارد. همچنین نرم خو بوده و نسبت به خویشاوندان خود نیکوتر است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: از دیگر صفاتِ شبیه ترین افراد به پیامبر(ص)، این است که بیش از همه فروخورنده خشم خود است، همچنین دوستدار دین بوده و هیچ گاه از آن منحرف نمی شود.

وی اذعان کرد: هدف از بعثت انبیا براساس روایت «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»، ساختن انسان است. به طوری که خودِ انسان ها به پا خیزند و به سمت خوبی پیش بروند. هر فعلی که از انسان صادر می شود ریشه در درون انسان دارد. لذا، می طلبد تا انسان وجود خود را تغییر دهد و در این راستا با تبعیت و الگو گیری از رسول مکرم اسلام(ص) به سوی سعادت حرکت کند.

امام جمعه گرگان ابراز کرد: براساس روایات عدیده از ائمه معصومین(علیهم السلام) مسلمانی به کثرت عبادت نیست بلکه معیار اصلی در شناخت انسان ها «صداقت و اداء امانت» است.