کد مطلب: 57079 تعداد بازدید: ۲۳۷

استاد حوزه، نویسنده و پژوهشگر بیان کرد:

اهمیت دادن به مسئله کتاب و کتابخوانی؛ یکی از راه های توسعه یافتگی فرهنگی جامعه

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳:۴۴
«خانم زکیه مزیدی» گفت: بالندگی و پیشرفت جامعه، بستگی به علمی دارد که افراد در طول زمان ها اندوخته اند. اگر غیر از این باشد، یعنی به قهقرا رفتن.

«خانم زکیه مزیدی» نویسنده، پژوهشگر و استاد حوزه، در دومین جشنواره کتاب یار استان گلستان پیراموان اهمیت علم بیان کرد: تمام دنیا به دنبال کسب علم هستند که این نشان از اهمیت آن دارد. در کشور ما هم پیشرفت های زیادی صورت گرفته است.

وی به دیدگاه اسلام در راستای اهمیت علم اشاره کرد و گفت:دیدگاه اسلام با سایر مکاتب بشری متفاوت است. اسلام اهمیت زیادی به علم آموزی و نوع آن می دهد، افراد زیادی همچون شیخ طوسی، شیخ مفید، کلینی ها و نیز افراد بزرگی در تاریخ و فرهنگ خود داریم که در حد بالایی از علم قرار داشتند.

استاد حوزه اذعان کرد: وقتی صحبت از علم می شود، یعنی چیزی نمی دانیم. به همین خاطر باید مجهولات خود را بوسیله علم بدست آوریم تاعالم به مسائل و مباحث شویم.  

مزیدی ابراز نمود: زمانی که اولین آیات بر پیامبر(ص) نازل می شود، بحث از "اقرأ" است، سخن از علم و کتاب.از یک طرف خداوند می فرماید: "اقرا باسم ربک الذی خلق" و از طرف دیگر آیات دیگری داریم که خداوند می فرماید: کسانی که می اندیشند با کسانی که نمی اندیشند، برابر نیستند. این نشان از نافع بودن علم و دانش دارد.

 وی با بیان این که باید از علم برای رشد تمام بشر و تک تک افراد جامعه استفاده کرد،اظهار داشت: بالندگی و پیشرفت جامعه، بستگی به علمی دارد که افراد در طول زمان ها اندوخته اند. اگر غیر از این باشد، یعنی به قهقرا رفتن.

این نویسنده و پژوهشگر، بیان کرد: با توجه به گستردگی وسایل ارتباط جمعی؛ رسانه های شنیداری و گفتاری و فضای مجازی که همگی از جمله راه های علم اندوزی و مطالعه هست، اما کتاب جایگاه دیگری دارد. علاوه بر احترام به نویسنده، با نوع نگاه و دیدگاه او آشنا می شویم.

مزیدی در تشریح روایت امام علی(ع) "هر کسی با کتاب ها آرامش یابد راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد" اذعان کرد: بر اساس این روایت، کتاب باعث آرامش است.

وی یکی از راه های توسعه یافتگی فرهنگی جامعه را اهمیت دادن به مسئله کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: وقتی به توسعه یافتگی فرهنگی جامعه دست پیدا کنیم، دچار تهاجم فرهنگی نمی شویم. بر این اساس، قادر خواهیم بود شبهات مطروحه را بوسیله دستورات و فرامین دین پاسخ دهیم. این امر، در سایه مطالعه و کتابخوانی تحقق پیدا می کند.در غیر این صورت، جامعه را  بیشتر به تباهی می کشیم.

استاد حوزه ادامه داد: جامعه ی دارای افراد عالم، با رشد و بالندگی؛ آمادگی بهتری برای پذیرش حکومت امام زمان(عج)  دارد.

مزیدی ضمن اشاره به جایگاه عابد و عالم گفت: زبان کتاب باشید؛ آن را مطالعه کرده و به دیگران ارجاع دهید.

وی ضمن تاکید بر مطالعه کتب مختلف، اذعان نمود: مطالعات شما پایان نامه نویسی را آسان تر می کند، زیرا با کتاب همراه هستید و با آن زندگی می کنید.