کد مطلب: 57077 تعداد بازدید: ۲۱۵

نماینده ولی فقیه در استان گلستان:

استغفار رسول اکرم ص نشانه نهایت عبودیت آن حضرت است

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۸:۲۱
«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» بیان داشت: براساس آیات شریفه قرآن، عبادت شبانه گامی استوار و گفتاری پایدارتر به همراه دارد به طوری که قدم های انسان را در جهت مسئولیت های مختلف محکم می نماید.

«آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» نماینده ولی فقیه در استان گلستان و موسس مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان در ادامه سلسله نشست های اخلاقی خود در جمع کارکنان و طلاب این مدرسه با استناد به موعظه« رسول اکرم(ص) خطاب به عبدالله بن مسعود» به بیان ویژگی های صابران پرداخت و گفت: از مهمترین خصوصیات «صابران» مزین بودن آنان به خشوع و خضوع است.

وی در تبیین معنای «خشوع» بیان کرد: «خشوع» افتادگی قلبی است که با عباداتی همچون قرائت قرآن برای انسان حاصل می شود و «خضوع» افتادگی جسمی را شامل می شود، به طوری که انسان به لحاظ هیئت ظاهری، حالتی داشته باشد که مشخص شود در مقابل «بزرگی» شکسته شده است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: صابران کسانی هستند که هرگاه مبتلا به گرفتاری و سختی می شوند، جزع و فزع نمی کنند بلکه با صبر و شکیبایی از مشکلات به خوبی عبور می کنند.

آیت الله نورمفیدی عنوان کرد: از دیگر اوصاف «صابران»، شکرگزاری در مقابل خداوند، راستگویی، عدالت در حکم کردن، وفای به عهد و استغفار در هنگام گناه و ..است که در آیات شریفه قرآن بدانها اشاره شده است.

وی در خصوص اهمیت «استغفار» که از ویژگی های صابران است، گفت: نبی مکرم اسلام(ص) بر مداومت به ذکر «استغفار» تاکید بسیار نموده اند به طوری که خود نیز بر آن مداومت داشتند. البته لازم به ذکر است استغفار رسول اکرم(ص) نشانه نهایت عبودیت آن حضرت است.

امام جمعه گرگان از دیگر خصوصیات صابرین سعه صدر در مقابل برخوردهای نادرست است معرفی کرد و توضیح داد: صابرین با رعایت مراحل، امر به معروف و نهی از منکر می کنند و با قول لین مردم را دعوت به معروف می نمایند. خداوند متعال در آیه 44 از سوره مبارکه طه در دعوت حضرت موسی(ع) به فرعون بر «قول لین» تاکید نموده است. لذا به طریق اولی در برخورد با معصیت کاران باید با نرمی رفتار نماییم.

 آیت الله نورمفیدی ادامه داد: از دیگر نشانه های صابرین این است که اهل نماز شب هستند. در اهمیت و فضیلت «نماز شب» همین بس که در آیات قرآن از آن به طور مکرر سخن به میان آمده است. در سوره مبارکه مزمل، ذاریات، انسان، اسراء و ... پیرامون نماز شب به تعابیر مختلف اشاره شده است.

وی اذعان کرد: براساس آیات شریفه قرآن، عبادت شبانه گامی استوار و گفتاری پایدارتر به همراه دارد، به طوری که قدم های انسان را در جهت مسئولیت های مختلف محکم می نماید.