کد مطلب: 56813 تعداد بازدید: ۲۲۲

کارشناس برنامه سمت خدا در جمع مشاورین مدرسه علمیه عالی الزهراس گرگان:

تطبیق مباحث مشاوره ای با آموزه های دینی باید در راس کار مشاورین قرار گیرد

دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۱:۴۸
«حجت الاسلام حسینی قمی» گفت: اگر مشاوری در نظر کارشناسی خود دچار اشتباه شود، حق الناسی است که آسیب های بسیاری را بدنبال خود خواهد داشت.

 «حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی قمی» کارشناس برنامه سمت خدا و استاد حوزه و دانشگاه در جمع مشاورین مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان بیان داشت: امروزه ضرورت بحث مشاوره و مشورت بر کسی پوشیده نیست. با توجه به اینکه مباحث مشاوره ای به عنوان یک بحث جدی و تخصصی مطرح است، لذا می طلبد یک مشاور علم خود را به دانش روز مجهز نماید و با مباحث دینی مطالب را تطبیق نموده و به مراجعین انتقال دهد.

وی افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی جهت ارتقای دانش مشاورین امری است که باید بدان توجه نمود. به روز رسانی اطلاعات، رسالت اولیه یک مشاور است که این مهم در سایه نشست با کارشناسان مجرب و مطالعات و اِشراف کافی بر مباحث انجام می پذیرد.

کارشناس برنامه سمت خدا ادامه داد: اگر مشاوری در نظر کارشناسی خود دچار اشتباه شود، این حق الناسی است که آسیب های بسیاری را بدنبال خود خواهد داشت. در جهت تامین این امر مهم است که بر دانش افزایی و به روز بودن اطلاعات مشاور تاکید بسیار شده است.

حجت الاسلام حسینی قمی ضمن معرفی منابع متعدد مشاوره ای اذعان کرد: استفاده از نظرات و تجارب اساتید موفق در امر مشاوره ضرورتی غیر قابل انکار است. همچنین تطبیق مباحث مشاوره ای با آموزه های دینی باید در راس کار مشاورین قرار گیرد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون «عدم تقید فرزندان» گفت: عدم تقید فرزندان به عباداتی مانند نماز و روزه، مسئله ای نیست که بتوان ساده از آن عبور نمود و مشاور بتواند یک نسخه کلی برای آن درنظر گیرد؛ در این راستا باید بررسی نمود که والدین در جهت زمینه سازی چه مقدار تلاش داشته اند؟ چراکه اغلب خانواده ها تا یک بازه زمانی فرزندان را به حال خود رها نموده و بدون زمینه سازی و آمادگی قبلی از او انتظاراتی دارند که جوابگو نخواهد بود.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: برای دور کردن جوانان از گناه، در ابتدا باید زمینه گناه را از خود دور نمود. همچنین نذر کردن و درنظر گرفتن جایزه  نیز در جهت ترک گناه بسیار موثر است.

حجت الاسلام حسینی قمی تصریح کرد: از مهمترین عواملی که زمینه ساز گناه می شود، عبارت است از: خلوت، ماهواره، گوشی همراه، دوستان و.... در این زمینه مطالعه منابع موجود از جمله کتاب «وعده های الهی به صابران» حائز اهمیت است.

وی افزود: در بحث خودارضایی، علاوه بر کسب مهارت های لازم جهت کنترل و از بین بردن زمینه های گناه؛ در مسائل جنسی نباید آزاد عمل کرد چراکه آزادی در مسائل جنسی همچون نفتی که بر روی آتش ریخته می شود، انسان را تشنه تر و شعله ورتر خواهد نمود.

استاد حوزه در راستای مسئله وسواس نیز گفت: وسواس امری پیچیده و سخت است. وسواس از شیطان است و انسان وسواسی مطیع شیطان است. در این زمینه مراجعه به مباحث «آقای فرح زاد» و «آیت الله مظاهری» راجع به بحث «وسواس و آثار روحی و روانی آن» بسیار مفید خواهد بود.