کد مطلب: 56739 تعداد بازدید: ۱۹۵

کارشناس برنامه سمت خدا:

ارزش انسان ها به خاطر عمل به ارزش هاست.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷:۲۲
«حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی قمی» بیان کرد: اوج نقش زنان در قرآن در مورد«حضرت زهراست» .نه تنها«سوره کوثر» بلکه تمام قرآن در شأن حضرت فاطمه(س) است.

«حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی» کارشناس برنامه سمت خدا و استاد حوزه و دانشگاه در دومین نشست «فاطمه شناسی» که به مناسبت ایام فاطمیه از سوی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان برگزار شد، پیرامون «نقش بانوان در قرآن» گفت: در قرآن کریم به نقش تاثیرگذار جمعی از بانوان اشاره شده است. البته در این آیات سخن از ارزش ها به میان آمده است نه شخصیت ها. به طوری که اگر شخصیت ها قابل احترام هستند، به خاطر این است که ارزش ها محترمند، در حقیقت ارزش انسان ها بخاطر عمل به ارزش هاست.

وی افزود: تنها زنی که نامش در قرآن به صراحت ذکر شده است «حضرت مریم» است که علت بیان آن مبارزه با تثلیت است، به دليل اينكه «حضرت عیسی» را فرزند خدا می دانستند. لذا، نام «حضرت مریم» عنوان شد تا بدانند «عیسی» فرزند «مریم» است.

کارشناس برنامه سمت خدا ضمن بیان داستان های جمعی از زنان در آیاتی از قرآن، گفت: در آیات شریفه قرآن بیش از 20 مورد از داستان زنانی که به نحوی در تاریخ تاثیر مثبت یا منفی داشتند، سخن به میان آمده است. از باب نمونه؛ در آیاتی از سوره مبارکه تحریم در مورد «حفضه و عایشه» نكاتي گفته شده که همه مفسرین شیعه و سنی آن را در كتب خود ذكر نموده اند.

حجت الاسلام حسینی قمی ادامه داد: گاهی نقش زنان به قدری برجسته می شود که در قرآن کریم به عنوان ضرب المثل مطرح شده اند، همچون «آسیه همسر فرعون». با استناد به آیه 11 از سوره مبارکه تحریم، در پاسخ به این سوال که با توجه به مقام «حضرت مریم» به چه دلیل نام «آسیه همسر فرعون» مقدم بر «مریم» ذکر شده است، گفته شده که «آسیه» در خانه فرعون قرار داشت. لذا، ارزش آن بالاتر از وضعیت زندگی حضرت مریم(س) است که در دودمان انبیاء بود.

وی اذعان نمود: با دقت در قضیه «آسیه» این نکته بدست می آید که محیط نمی تواند تاثیر در تربیت انسان داشته باشد، بطوری که نمی توان گفت اگر در این خانه زندگی نمی کرد انسان خوبی می شد.

استاد حوزه و دانشگاه به معرفی کتب متعدد پرداخت و تاکید کرد: پیرامون قصه های علمای شیعه، کتب متعددی وجود دارد که از جمله آنها؛ کتاب «فوائد الرضویه و «قصص العلماء» که حاوی نکات و مطالبی است که می تواند در این مسیر راهگشا باشد. همچنین مطالعه کتب «نظام حقوق زن در اسلام» و «زن در آیینه جلال و جمال» بسیار حائز اهمیت است.

حجت الاسلام حسینی قمی در ادامه با بیان حکایتی از کتاب «فوائد الرضویه» خطاب به طلاب تاکید نمود: سعی کنید بین تحصیل و زندگی خود جمع نمایید و با برنامه ریزی درست به همه امورات خود بپردازید. در این راه هیچ مانعی نباید شما را از مسیر منصرف کند بلکه با جدیت تلاش نمایید.

وی ادامه داد: شما طلاب با تاسی از حضرت فاطمه معصومه(س) باید خود را هماهنگ با شرایط کنید و تحت هر شرایطی دین خدا راحفظ نمایید که این هنر یک زن محسوب می شود.

کارشناس دینی افزود: نقش زنان در عرصه های مختلف تاریخ، برکسی پوشیده نیست. به طوری که می توان گفت اگر بسیاری از زنان نقش خود را به درستی ایفا نمی کردند بزرگ مردانی در طول تاریخ وجود نداشتند. «شهید مطهری(ره)» نیز در اهمیت این مطلب فرمودند: «اگر سه زن نقش خود را به زیبایی ایفا نمی کردند ما پیامبری به نام «موسی» نداشتیم».

حجت الاسلام حسینی قمی در پایان بیان نمود: اوج نقش زنان در قرآن در مورد «حضرت زهراست». نه تنها «سوره کوثر» بلکه تمام قرآن در شأن حضرت فاطمه(س) است.