کد مطلب: 56374 تعداد بازدید: ۱۵۲

استاد حوزه علمیه قم گفت:

بررسی تاریخی روایت ورود امام حسن عسکری ع به جرجان

شنبه ۲ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹:۳۹
«آیت الله حسینی گرگانی» بیان کرد: منشا روایت ورود امام حسن عسکری(ع) به جرجان دو منبعی است که مورد تایید اکثر بزرگان علمی است.

«آیت الله حسینی گرگانی» استاد حوزه علمیه قم در نشست پژوهشی با عنوان " بررسی تاریخی روایت ورود امام حسن عسکری(ع) به جرجان" که در تالار اندیشه موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار شد بیان داشت: دو محدث روایت حضور امام حسن عسکری (ع) به گرگان را  نقل نموده اند از جمله ؛قطب الدین راوندی در کتاب الخرائج و الجرائح  و دیگری ابی حمزه طوسی شاگرد شیخ طوسی که شیخ مفید ثانی در کتاب الثاقب فی المناقب است.

وی افزود: ابی حمزه طوسی و قطب الدین راوندی که هر دو معاصر هستند و در عین حال روایت " ورود امام حسن عسکری(ع) به جرجان" را جداگانه نقل نموده اند لذا منشاء این حدیث دو منبع که مورد تائید اکثر بزرگان علمی است می باشد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در چندین کتب دیگر نیز روایت ورود امام حسن عسکری(ع) به جرجان وارد است که از جمله آنها می توان به " علامه مجلسی در بحارالانوار ، شیخ حر عاملی در کتاب اثبات الهداة و نیز محدث نوری در کتاب البان الفواطی" اشاره نمود.

آیت الله حسینی گرگانی خاطرنشان کرد: مرحوم قاضی نورالله شوشتری در کتاب مجالس المؤمنین بر تقدم برتری و فضیلت جرجان حتی بر طوس نیز اشاره کرده است، چراکه در طوس پیکر امام رضا(ع) را دفن کردند اما در جرجان امام حیّ و زنده و حجت خدا وارد شده و در منزلی به پرسش‌های مردم پاسخ گفتند.

وی گفت: برخی به روایت فوق اشکال کرده اند که روات این روایت مجهول بوده، لذا روایت ضعیف می باشد.

استاده حوزه تصریح کرد: چنانچه در فقه نیز بیان شده است، در مباحث تاریخی شخصیت ها و رجال احادیث لازم نیست عادل و امامی باشند چراکه در این صورت از متواترات تاریخی چیزی باقی نخواهد ماند.