کد مطلب: 56171 تعداد بازدید: ۱۷۱

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد:

امام راحل رض مصداق بارز یک عارف الی الله بود.

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸:۵۲
«آقای دکتر محمد حکیمی» ابراز کرد: انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین دستاورد برای جامعه مسلمان هاست که به رهبری امام خمینی(ره) بدست آمد و دارای ماهیت فرهنگی- معنوی است.

در راستای آشنایی طلاب با سیره و ابعاد والای امام خمینی(ره) و تاسی طلاب به ایشان برای پیمودن مسیر و انجام رسالت خطیر طلبگی، معاونت فرهنگی مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان مبادرت به برگزاری نشست علمی با عنوان «بررسی ابعاد اخلاقی عرفانی و اجتماعی امام خمینی(ره) » نمود.

«آقای دکتر محمد حکیمی» استاد حوزه و دانشگاه بیان نمود: انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین دستاورد برای جامعه مسلمان هاست که به رهبری امام خمینی(ره) بدست آمد و دارای ماهیت فرهنگی- معنوی است.

وی ادامه داد: از مهمترین اهداف این انقلاب، می توان به هدف اخلاقی- عرفانی- الهی آن اشاره نمود. هرچند دارای بعد اجتماعی و سیاسی نیز بوده است ولی اصل و زیربنای آن، اسلام و حکومت الهی است.

استاد حوزه افزود: در یک تعریف کلی امام خمینی(ره) به عنوان یک شخصیت جامع، هم شاعر بود، هم متکلم و هم اهل عرفان. عرفان دارای دو بُعد است؛ یکی عرفان نظری و دیگری عرفان عملی که امام خمینی(رض) در هر دو زمینه متخصص بود.

حکیمی تصریح کرد: عرفان نظری به معنای تفسیر عالم هستی براساس تجربه های عارفانه و مکاشفات قلبی است که سالک الی الله دارد. عرفان نظری تفسیر می کند که این عالم از نقطه وحدت کثرات آمده است. امام خمینی(ره) متخصص عرفان نظری بود. وی مدرس «فصوص الحکم» بود و در عین حال در مَدرس درس «آیت الله شاه آبادی» تلمذ می نمود.

وی افزود: عرفان عملی به معنای سیر و سلوک الی الله و طی کردن منازلی برای رسیدن به مقصد فناست. در این مقام، سالک به جایی خواهد رسید که فقط خدا را درون خود خواهد دید که امام راحل مصداق بارز یک عارف الی الله بود.

استاد دانشگاهادامه داد: تمایل امام(ره) به بینش عرفانی بیش از بینش فلسفی بود. در عرصه تفسیر نیز، تفسیر ایشان تفسیر عرفانی بود. در حقیقت عرفان امام(ره) مستند به قرآن است.