کد مطلب: 55476 تعداد بازدید: ۲۶۲

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

عصمت؛ یکی از دلایل الگو بودن حضرت فاطمه برای جهانیان

چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷:۱۲
«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» بیان کرد: آشنایی با فرهنگ فاطمی و پیروی از آن، بانوان جامعه را از تیررس دشمان دور نموده و در نتیجه، جامعه به سعادت دنیا وآخرت نائل گردد.

«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ»در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه(س) در راستای ضرورت الگوپذیری بانوان جامعه از سیره و منش حضرت گفت: از آنجایی که انسان در نهاد خویش همواره به سوی کمال تمایل دارد، در تکاپوی صعود به مدارج کمال و تعالی است. میل به تقلید و اسوه‌پذیری یکی از مؤثرترین نیروهای فطری آدمی است.

وی با بیان این که میل به تقلید و اسوه ‌پذیری یکی از مؤثرترین نیروهای فطری آدمی است، افزود: نوعا انسان به دنبال اسوه و الگویی برای خود می باشد. از این رو، شناخت و معرفی الگوها و مربی‌های شایسته در تربیت، امری ضروری است و در تربیت انسان تأثیر فراوان دارد. خداوند در مسیر هدایت‌گری خود، نمونه‌های عینی و الگوهاي تجربه ‌شده بشری را پیش چشم انسان قرار داده و به شناسایی سیمای انسان‌ کامل پرداخته تا از این طریق، افراد راه تکامل را پیموده و به مقصد برسند.

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان خاطرنشان کرد: در نظر اسلام، ارزش و کرامت انسانی در گرو ایمان، اعتقاد صحیح و عمل نیک است و از این نظر، فرقی میان زن و مرد نیست. همان‌گونه که مردان می‌توانند در پرتو ایمان و عمل صالح به مدارج عالی انسانی و مراتب والای کمال برسند، زنان نیز در پرتو تلاش و مجاهدت می‌توانند از این جایگاه برخوردار شوند.ولی با این وجود، خلق و خوی ویژه زنانه و مسئولیت‌هایی که در نظام خلقت بر دوش بانوان نهاده شده، ایجاب می‌کند که زنان، الگوی مطلق و اسوهای بی‌ بدلیل از جنس خود داشته باشند تا بتوانند با دقت در سیره اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی، از او پیروی کنند.

حسینی واعظ ضمن اشاره به بانوان نقش‌آفرین در طول تاریخ پیرامون شخصیت والای حضرت زهرا(س) ابراز کرد: در آیاتی همچون تطهیر، مباهله، ذوی‌ القربی، شجره طیبه و... در قرآن کریم؛ به مقام والای ایشان اشاره شده و روایات بسیاری نیز از برتری ایشان بر تمام زنان در دنیا آمده است.

وی افزود: حضرت زهرا(س) بانویی بی ‌نظیر در تمام هستی است و چنین کسی شایسته ‌ترین فرد برای اسوه و الگوبودن است، زیرا آن‌چه ایشان را الگوی برتر قرار داده، انسان کامل‌بودن است.

حسینی واعظ عصمت حضرت را یکی از دلایل الگو بودن ایشان برای جهانیان دانست و اذعان داشت: مسلما کسی که معصوم باشد؛ خطا، لغزش و نسیان ندارد و تمام کارهایش بر اساس ثواب و صحیح است.به همین دلیل الگوگیری بانوان مسلمان از زندگانی سراسر نور و بندگی بانوی مهربانی امری ضروری است زیرا زندگی سراسر نور حضرت زهرا(س) پر از درس است که زنان جامعه باید از شخصیت بی‌نظیری همچون ایشان الگوبرداری کنند.‏

وی به ویژگی های شخصیتی حضرت فاطمه(س) اشاره کرد و عنوان نمود: ایمان و بندگی به خدا، دانش، معرفت و بصیرت از جمله ویژگی‌های حضرت فاطمه‌زهرا(س) است. البته در کنار بندگی خالص وعبادت خالق یکتا در همسر‌داری، روابط اجتماعی، ایثار و انفاق، تربیت فرزندان، مسئوليت‌پذيری اجتماعی نیز اسوه می باشند.

استاد حوزه در پایان تاکید کرد: با توجه به هجمه شدید فرهنگی و ترویج فرهنگ غربی و رواج بی‌بندوباری در جامعه ما که امروزه دشمنان به دنبال آن هستند، تنها آشنایی با فرهنگ فاطمی و پیروی از آن، بانوان جامعه را از تیررس دشمان دور نموده و در نتیجه، جامعه به سعادت دنیا وآخرت نائل گردد.