کد مطلب: 55398 تعداد بازدید: ۱۹۰

مدیر حوزه علمیه خواهران استان گلستان

عفت و پاکدامنی؛ یکی از درس هایی که می توان از حضرت زینب آموخت

پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷:۵۰
«حجت الاسلام والمسلمین وردانی» بیان نمود: حضرت زینب(س) در بسیاری موارد پیش رویِ دیگر، برای هر مشکلی آماده بود ولی از عفت خویش چون گوهر گرانبهایی مراقبت نمود.

«حجت الاسلام والمسلمین وردانی» در ویژه برنامه ولادت حضرت زینب(س) که در جمع کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان برگزار شد، در ابتدای سخنان خود ضمن اشاره به روایتی از امام حسین(ع) بیان کرد: نیاز مردم به شما از این که محل رجوع مردم و مورد توجه قرار می گیرید، از نعمت های الهی است و نعمت الهی به هر کسی داده نمی شود.

وی با بیان این که غفلت از نعمت های الهی، کفران نعمت را به دنبال دارد؛ اذعان کرد: حفظ نعمت ها و ارزش ها، از بدست آوردنش سخت تر است. یکی از نعمت هایی که خداوند به ما عنایت نمود، خدمت رسانی به مردم است. در این راه، حفظ حرمت و کرامت افراد، بسیار مهم است. لذا، باید روش ها درست صورت گیرد. بنا به فرمایش امام حسین(ع) این نعمت ها نباید انسان را خسته کند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان گلستان در ادامه سخنان خود پیرامون ویژگی های شخصیتی حضرت زینب(س) گفت: حضرت زینب(س) در خانه ای که مکتب وحی الهی بود، تربیت یافت. حضرت در زمان حضور امام حسین(ع) و در جریان واقعه عاشورا، با ایشان همراه بودند.

حجت الاسلام وردانی ادامه داد: پس از شهادت امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) نقش بارز و مهمی را ایفا نمودند. ابتدا از حجت خدا و امام وقت، حضرت سجاد(ع) حمایت کرده و از وی مراقبت نمودند، دوم؛ وظیفه پیام رسانی شهدا و واقعه عاشورا را به عهده داشتند، و در نهایت از خانواده های شهیدان، سرپرستی کرده و روحیه آنها را در سطحی عالی نگاه می داشتند.

وی با بیان این که یکی از درس هایی که می توان از حضرت زینب آموخت، عفت و پاکدامنی است؛ توضیح داد: یکی دیگر از رفتارهای عالمانه حضرت زینب(س) که نشان از قدرت فوق العاده ایشان در تصمیم گیری ها به ویژه در شرایط بحرانی است، مراقبت و محافظت از حریم زنان وکودکان اهل بیت(علیهم السلام) است. آن زمان که سپاهیان کوفه و شام پس از غارت لباس های امام حسین(ع) به سوی خیمه ها هجوم بردند، حضرت قبل از آمدن دشمنان، با درایت خویش برای حفظ حریم بانوان تمام زیور آلات آنان را جمع کرد.

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان ادامه داد: حضرت زینب(س) در بسیاری موارد پیش رویِ دیگر، برای هر مشکلی آماده بود ولی از عفت خویش چون گوهر گرانبهایی مراقبت نمود.

حجت الاسلام وردانی صبر و مقاومت در مقابل مصائب و سختی ها را از دیگر ویژگی های حضرت دانست و گفت: زمانی که خانواده ای دچار ضایعات و تألمات روحی و روانی شده است، باید برای حفظ آرامش با او همراهی کرد. همان طور که، حضرت زینب(س) در جهت التیام بخشی به بازماندگان نقش مهم و ارزشمندی داشتند.

وی در پایان ضمن اشاره به پرستاری حضرت زینب(س) از کودکان و بازماندگان، خدمات جامعه پرستاران در مراکز درمانی را بسیار مهم دانست و در این راستا سخنانی ایراد نمود.