کد مطلب: 54303 تعداد بازدید: ۱۸۶

سرپرست واحد روان شهرستان رامیان:

ازدواج مبتنی بر آگاهی و شناخت همه جانبه؛ انتخاب را آگاهانه تر و رابطه زوجین را پایدارتر می کند.

چهارشنبه ۱۳ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴:۰۷
«دکتر جباری» گفت: اگر ازدواج مبتنی بر آگاهی و شناخت همه جانبه فرد و خانواده اش باشد، انتخاب را آگاهانه تر و رابطه زوجین را پایدارتر می کند.

«آقای دکتر جباری» سرپرست واحد روان شهرستان رامیان در حاشیه همایش «ازدواج سالم، مناسب و پایدار» که با حضور طلاب، جمعی از جوانان شهر و خانواده های آنان تشکیل شد، به بررسی ابعاد مختلف ازدواج پرداخت و بیان داشت: سن، تناسب و تطابق خانوادگی، تناسب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و شناخت طرفین از یکدیگر، از مهم ترین مباحث ازدواج است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج تشکیل می شود. و آموزش ابعاد مختلف ازدواج می تواند از آمارهای ازدواج های ناموفق و به تبع آن آسیب های اجتماعی کاهش دهد.

سرپرست واحد روان شهرستان رامیان یکی از علل طلاق و اختلاف در میان خانواده ها را عدم شناخت زوجین از یکدیگر دانست و خاطرنشان کرد: ریشه همه این مسائل در خودآگاهی است. انسان تا خود را نشناسد، نمی تواند دیگران را بشناسد پس اگر در شناخت خود مردد شدیم باید به سراغ مشاور متخصص و خوب برویم.

دکتر جباری تصریح کرد: اگر ازدواج مبتنی بر آگاهی و شناخت همه جانبه فرد و خانواده اش باشد، انتخاب را آگاهانه تر و رابطه زوجین را پایدار تر می کند و این شناخت باید قبل از محرمیت طرفین باشد.

وی مناسب ترین سن ازدواج برای دختران را 24 - 22 و برای پسران 26 - 24  دانست.

سرپرست واحد روان این شهرستان اذعان داشت: ازدواج در سنین پایین متاثر از فضای احساسی و هیجانی صورت می گیرد نه بر اساس اندیشه و تفکر. بنابراین فرد را دچار خطای شناختی می کند که نسبت به ازدواج در سنین بالا مشکلات بیشتری به همراه دارد.

دکتر جباری همسانی دختر و پسر در امر ازدواج را یک اصل مهم و اساسی برشمرد و اظهار داشت: تناسب و شناخت خانوادگی بسیار مهم است، اینکه بدانیم پدر و مادرش کیست، نوع روابط، سطح تحصیلات، درآمد و فرهنگ طرف مقابل چگونه است.

وی در پایان بر لزوم مشاوره قبل، حین و پس از تشکیل خانواده تاکید کرد و بیان داشت: هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، زیرا جنبه پیشگیری دارد. هدف از مشاوره در حین و پس از تشکیل خانواده نیز، تحکیم پایه های خانواده، شناخت زوجین از یکدیگر، چگونگی رفتار صحیح آنان با یکدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها و عمیق شدن آن است.