کد مطلب: 52844 تعداد بازدید: ۲۶۴

صاحب نظر و مفسر معاصر قرآن کریم:

پوشش اسلامی فرصتی برای حضور زن در جامعه است

شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۴:۱۰
«حجت الاسلام عبدالکریم بهجت پور» مفسر معاصر قرآن کریم گفت: برای اینکه حضور زن در جامعه تبدیل به تهدید نشود قرآن پوشش را توصیه کرده است.

«حجت الاسلام عبدالکریم بهجت پور» در همایش ملی «حجاب پژوهی با تأکید بر قرآن و سنت» که در شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار کرد: داشتن قدرت حلِ مسئله از سوی حوزه علمیه و دانشگاه‌ها جزو موضوعات ما به شمار می‌آید.

وی افزود: اگر دانشگاه و حوزه‌ها قدرت حل مسئله را نداشته باشند، به حاشیه و انزوا خواهند رفت چرا که پویایی یک نظام آموزشی و پژوهشی این است که مسئله ای را حل کند.

این صاحب‌نظر و مفسر معاصر قرآن کریم با اشاره به این که حجاب، مفهومی است که می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد، گفت: آنچه در روایات و آیات ما وارد شده پوشش است که این موضوع هم شامل مردان و هم زنان می‌شود و دارای بار مثبت است.

حجت الاسلام بهجت پور با بیان اینکه بین پوشش و عفاف هم تفاوت است، تصریح کرد: در عفاف افراد خود را از لغزش مرزهای حرام نگهدار می دارند و در پوشش در پی این هستیم که بانوان به دلیل جذابیت‌هایی که دارند، پوشانده شوند و رعایت این امر باعث پاک‌دامنی جامعه خواهد شد.

وی در خصوص اهمیت پوشش اسلامی، اظهار کرد: اسلام به دنبال این است که زمانی که زن در اجتماع فعالیت می‌کند مورد آزار و اذیت قرار نگیرد.

مدیر موسسه تمهید با بیان اینکه پوشش اسلامی به‌ منظور این است که به زن فرصت داده شود و نباید اجازه داد این فرصت‌ها تبدیل به تهدید شوند، افزود: برای این که حضور زن در جامعه تبدیل به تهدید برای خود فرد نشود قرآن پوشش را توصیه کرده است، اکنون در برخی از کشورها ما شاهدیم فرصت‌ها برای بانوان تبدیل به تهدید شده است.

حجت الاسلام بهجت پور خطاب به دانشجویان و طلاب حوزه علمیه گفت: وقتی می‌خواهیم معروف‌ها تداوم پیدا کنند و منکر شناختن برخی رویه‌ها به نسل بعد معرفی شود باید به دنبال نقشه راه باشیم.

وی افزود: ما مطالعات روان شناسانه ای در دین نداشتیم، نقشه راه ما قرآن است و همه باید به سمت آن برویم و آن را مورد مطالعه خود قرار دهیم زیرا این کتاب تحول ایجاد می کند.

این مفسر قرآن اظهار کرد: پوششی که در قرآن مطرح‌ شده وابسته به زنان جامعه اسلامی است چرا که کتاب آسمانی این موضوع را وابسته به مسلمانان دانسته تا زن مسلمان مورد طمع قرار نگیرد.