کد مطلب: 52192 تعداد بازدید: ۲۱۵

امام جمعه شهر انبارالوم:

دین با عالم اهل عمل، ثابت و استوار است

پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶:۴۹
«حجت الاسلام والمسلمین محمد شیخی» امام جمعه و موسس مدرسه علمیه صدیقه طاهره(س) شهر انبارالوم در جمع اساتید و طلاب این مدرسه گفت: وقتی یک عالم اهل عمل باشد او در جامعه اثر گذار است و دین با عالم اهل عمل، ثابت و استوار است.

«حجت الاسلام والمسلمین محمد شیخی» امام جمعه شهر انبارالوم با اشاره به روایت امام علی(ع) «چقدر فاصله است بین دو کار؛ یک عملی که انجام می شود و لذتش می رود ولی تبعاتش باقی می ماند و عملی که رنجش می رود و اجرش برای انسان باقی می ماند»، انسان ها را دو نوع معرفی کرده و توضیح داد: کسی که دنبال لذت های دنیوی است و ممکن شراب بخورد و لذت شراب خوردن را احساس کند و بعد لذتش می رود، اما تبعاتش برای او باقی می ماند.  

وی دسته دوم افراد را انسان هایی دانست که دنبال لذت اخروی هستند. ممکن است سختی های کاری را تحمل کند، اما اجر زیادی برایش باقی می ماند. مانند این که شخصی در پاسی از شب برای نماز شب با وجودی که خیلی سخت است، بیدار می شود زیرا اجرش بیش از زحماتی است که دارد.

امام جمعه انبارالوم افزود: اگر مبلغ خودش اهل عمل باشد، قطعا گفتارش تاثیرگذار خواهد بود. اما اگر خودش عامل نباشد، حرف های او تاثیری ندارد. طلبه اگر سختی را تحمل کند، سختی او با اجر خواهد بود و همین اجر او را از راهش منصرف نمی کند و باعث می شود که در این راه متحمل سختی بسیاری گردد.

حجت الاسلام شیخی ادامه داد: وقتی یک عالم اهل عمل باشد او در جامعه اثر گذار است و دین با عالم اهل عمل، ثابت و استوار است. امام علی(ع) می فرمایند: «پایداری دین و دنیا به چهار چیز بستگی دارد؛ اول عالمی که به علمش عمل کند، دوم جاهلی که از یادگیری شانه خالی نکند، سوم انسان بخشنده ای که از بخشیدن سر باز نزند، چهارم فقیری که به خاطر فقر آخرتش را به دنیا نفروشد». اگر این افراد به وظیفه خود عمل کنند دین و دنیا استوار است و جامعه به فساد و تباهی کشیده نمی شود.