کد مطلب: 51762 تعداد بازدید: ۲۲۷

کارشناس فرهنگی موسسه آموزش عالی الزهراء گرگان:

نبی مکرم اسلام ع در حد اکمل حدود الهی را رعایت می نمود.

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱:۱۴
«زهرا علمشاهی» بیان داشت: لازمه الگوپذیری از سیره نبی مکرم اسلام و ائمه معصومین(علیهم السلام) شناخت اصول حاکم بر زندگی آنان است.

خانم "زهرا علمشاهی" کارشناس فرهنگی حوزه در نشستی که به مناسبت رحلت پیامبر(ص) با حضور جمعی از بانوان این شهرستان برگزار شد، با استناد به آیه 21 سوره مبارکه احزاب بیان داشت: در عظمت پیامبر اسلام(ص) همین بس که خداوند متعال در قرآن‌ کریم آن حضرت را به عنوان الگوی و اسوه حسنه معرفی  نموده است. به طوری که پیروی از ایشان سعادت دنیا و آخرت را به همراه دارد كه برای رسیدن به این سعادت باید در همه زمینه‌ ها از ایشان تبعیت نمود.

وی ادامه داد: لازمه الگوپذیری از سیره نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) شناخت اصول حاکم بر زندگی آنان است. یکی از این اصول، رعایت حدود الهی است. نبی مکرم اسلام(ص) در حد اکمل حدود الهی را رعایت می نمود.

کارشناس حوزه افزود: در اسلام مجموعه ای از مرزها و حدود تبيين شده است که انسان با رعايت آنها می تواند به سعادت دست یابد. اگر وظایف به خوبی شناخته شود و به طور صحیح انجام گیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. در این مسیر هم باید بتوانیم خود را موظف به رعایت حدودی که دین اسلام دستور نموده نماییم و هم بتوانیم با برخورد درست و مناسب، دیگران را به این راه هدایت کنیم. نحوه برخورد در دعوت و هدایت مردم در سیره ائمه معصومین(علیهم السلام) به خوبی قابل درک است.

علمشاهی خاطرنشان کرد: از اصول دیگر در سیره نبی مکرم اسلام(ص) توکل آن حضرت بر خداست. هرچه باور و ایمان انسان به خدا بیشتر شود، توکل او نیز توسعه پیدا می کند.

وی در پایان گفت: از دیگر اصول حاکم بر زندگی پیامبر(ص) اصل عدم مداهنه است. ثبات در اعتقادات، باورها و دیدگاه ها در مسیر رسیدن به سعادت و کمال بسیار حائز اهمیت است. گاهی اصول را رعایت می کنیم ولی انجام برخی عملکردهایمان موجب دوری ما از خداوند می شود. توجه داشته باشیم در مسیر دعوت مردم به دین، همه از ظرفیت یکسان برخوردار نیستند. لذا باید متناسب با هر فردی شیوه درست را ارائه نمود.