کد مطلب: 51584 تعداد بازدید: ۲۴۱

استاد حوزه بیان کرد:

اطاعت از پیامبر خدا، اطاعت از امر الهی در پیروی از فرمان الهی است.

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶:۵۲
«خانم فاطمه احمدی» بیان داشت: زندگی ائمه معصومین(علیهم السلام) مجموعه ای از اصول ثابت است که می‌تواند بر زندگی هر فردی حاکم شود.

«خانم فاطمه احمدی» در مراسم شهادت امام رضا(ع) که از سوی موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان در جمع عموم بانوان این شهرستان برگزار شد، با استناد به آیه 32 آل عمران بیان داشت: اطاعت از پیامبر خدا(ص)، اطاعت از امر الهی در پیروی از فرمان الهی است. براساس آیه فوق، خداوند متعال دوستداران و محبان خود را به اطاعت از پیامبر(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) سفارش نموده است. بدون اطاعت از پیامبر و ائمه اطهار (ع) کسی محب و محبوب خدا نیست.

وی افزود: آیات متعددی از قرآن کریم بر تبعیت از رسول مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) تاکید نموده است. لذا اگر کسی اطاعت از پیامبر و ائمه نماید گویا اطاعت از خدا نموده است.

استاد حوزه ادامه داد: تاسی به پیشوایان دین اسلام از ائمه معصومین تا بزرگان عصر ما می تواند در انتخاب راه و روش درست زندگی، ما را یاری نماید تا بتوانیم در صراط مستقیم قرار گرفته و به سعادت ابدی نایل آییم.

احمدی یادآور شد: در روایاتی از رسول مکرم اسلام(ص) وارد است که اهل بیت(علیهم السلام) را به کشتی نوح تشبیه نموده است، که منظور از تشبیه اهل بیت به «کشتى نوح» این است که هرکس به آنها پناه بَرَد و فروع و اصولش را از آن بزرگوار اخذ کند، از عذاب جهنم نجات مى یابد و کسى که تخلف ورزد، همچون کسى است که در روز طوفان نوح، به کوه پناه بُرد تا نجات یابد.

وی خاطرنشان کرد: زندگی ائمه معصومین مجموعه اصول ثابتی است که می‌تواند بر زندگی هر فردی حاکم شود.

استاد حوزه گفت: یکی از سفارش های دین اسلام، توصیه به ساده زیستی است. در سیره امام رضا(ع) به راحتی می توان این ساده زیستی را مشاهده کرد. هر کدام از ائمه(علیهم السلام) متناسب با شرایط مکان و زمان هم سطح با افراد متوسط و ضعیف جامعه زندگی می کردند.

احمدی ادامه داد: هم نشینی ایشان با فقرا و غلامان علاوه بر اینکه حاکی از تواضع و فروتنی حضرت است، این حقیقت را بدنبال دارد که برتری انسان ها به تقوا و اطاعت از دستورات الهی است.

وی گفت: تقید به نماز اول وقت امام رضا(ع) از دیگر خصوصیات رفتاری و سبره عملی ایشان است. توجه به این مهم در زندگی  امام راحل نیز به خوبی قابل مشاهده است که حتی تحت هیچ شرایطی اقامه نماز اول وقت شان ترک نمی شد که دلالت بر اهمیت این مسئله دارد.